Çocuklarda Davranış Özellikleri

Davranış Özellikleri

Çocuk, anne ve baba elinde bir emanettir. Kalbi, kıymetli bir cevher gibi temizdir. Mum gibi her şekli alabilir. Bütün yazı ve şekillerden uzaktır. Temiz bir toprak gibi olup hangi tohum atılırsa büyür. İyilik tohumu ekilirse, din ve dünya mutluluğuna kavuşur.

Çocuklar gelişim yaşlarına göre, farklı davranışlar ve uyum bozuklukları her zaman yaşayabilirler. Çocuğun gelişmesi, kişilik kazanması, sorunlarının çözülüp engellerinin aşılması ancak onunla kurulan diyalogla gerçekleşebilir. Onların davranışlarını biçimlendiren şekillerde ortak sorumluluklarımız vardır. Olumlu çevreyi seçmekle, güven veren bir anlayışla, sevgi dolu yaklaşımlarla onlardaki davranışları tanır ve tanımlarız. Davranış gelişimi ve özellikleri çok yönlü olabilir. Önemli olan olumsuz davranışların kalıcı olmaması, tepkilerin normale dönüşmesinde onlara uzman yardımında bulunmaktır. Bu nedenle çocukların davranışlarını öncelikle tanıyın. Yaşma, ilgisine yönelik bıkmadan sürekli iletişiminizi sürdürün. Aile içerisinde onu etkileyen olumlu, olumsuz şartlan çok iyi bilerek yönlendirmelerinize başlayın. Sonuçlar, bulgular her geçen gün iyiye doğru ilerleyecektir. Çocuğunuza karşı olumlu, destekleyici, yılmayan, kesin, açık kurallarla davranışlar sergilediğinizde kısa zamanda sonuçlar alabilirsiniz. Genellikle davranış özellikleri olarak şunları sıralayabiliriz

İçe ve dışa dönüklük

a)            Suskun, konuşkan.

b)           Kapalı, açıkgözlü.

c)            Tedbirli, maceracı.

d)           Çekingen, girişken.

Uzlaşabilme

a)            iyi huylu, çabuk kızan.

b)           Kıskanç, kıskanç olmayan.

c)            Sakin, nazik, inatçı.

d)           Kötümser, iyimser.

Sorumluluk

a)            Düzenli, düzensiz.

b)           Güvenilir, güvenilmez.

c)            Dikkatli, titiz, dağınık.

d)           Sebatlı, sebatsız.

Heyecan ve dengelilik

a)            Rahat, sinirli.

b)           Sakin, endişeli.

c)            Telaşlı, telaşsız.

d)           Uyumlu, kavgacı.

Tüm bu davranış özelliklerinin yaşandığı dönemlerde onunla kurduğunuz arkadaşlık ve yakınlık onu olumsuzluklardan uzaklaştıracak, olumlu davranışları uygulamaya yönlendirecektir.

Basit gibi gözüken, binleri için anlamsızlık ifade eden nice davranışlar vardır ki sorumluları için çok önemlidir. Bu inceliği görmek, yakalamak ve gereğini yapmak insanı yüceltir. Olumlu, destekleyici ve koruyucu davranışlar daima güzel izler bırakır. Eğitimci nerede olursa olsun düşünce dünyasının kendisine kazandırdığı olumlu davranışları her zaman çevresine yansıtan kişidir.

Hakkımızda Kızıl Elma

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Öğrenci Hakkında Öğretmen Görüşleri

BU DÖNEM OLDUKÇA İYİYDİN. KARALILIĞIN VE KENDİNE GÜVENİN ÇOK GÜZEL.SENİ TEBRİK EDERİM. YİNE GÜZEL BİR …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir