Ana Sayfa / Ders Notları / Çekilmiş en simgesel fotoğraflar

Çekilmiş en simgesel fotoğraflar

Tarih boyunca dünyamızda çekilmiş en simgesel fotoğraları sizlerle paylaşacağım.

ABD’de iç savaş sıreasında çekilmiş olan fotoğrafta küçük sanılan iç savaşın ne kadarda büyük olduğunu kamuoyuna gösteren bir kare.

ABD de Afrika kökenli 2 kişinin beyaz bir işçiyi soyup, kız arkadaşını tecavüz etmekle suçlanıp hapishaneye atılmış.Daha sonra yerel halk, hapisyaneyi basıp balyozlarla duvarları kırmışlar.Sanıkları kaçımış önce dövmüşler ve daha sonra asmışlar.Bu sırada bu kare çekilmiş ve o kadar talep görmüş ki fotoğrafı çeken kişi 10 gün boyunca gece gündüz fotoğrafı çoğaltmış.

2.Dünya Savaşı’nın bitişini simgeleyen bir kare. Amarikan askerleri Suribachi Dağları üzerine ABD bayrağını dikerken 23 Şubat 1945 tarihinde çekilmiş.

Resim o zamanlar 31 yaşında olan haliyle Che’nin güçlü kişiliğini ve görüntüsünü yanısıtır. Günümüzde bu resim tişörtlerin, dövmelerin, duvarların üzerinde vb. dünyanın her yerinde her şekliyle olan bir popüler kültür simgesine dönüşmüştür.

Vietnam savaşında infaz sırası.Bu fotoğrafın video çekimide mevcut.

Soğuk savaş sırasında çekilmiş.”Tank Adam” veya ”Meçhul Asi” bir cesaret ve meydan okuma örneği olmasının yanı sıra en yaygın şöhrete sahip adsız kahraman olarak görülmüştür

Bu kare 2 km ötedeki yardım dağıtılan merkeze gitmeye çalışan bir kız çocuğunu ve arkasında kendisinden emin bir şekilde çocuğun ölmesini bekleyen bir akbabayı gösteriri.Sanatçı fotoğrafı çektikten sonra oradan uzaklaşmış.Gelen eleştiriler ve en önemlisi vicdanı sızlayan sanatçı 3 ay sonra intihar etmiş.

Hakkında Sosyal Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir