Çambel köyü İzmir’in Manisa’ya en yakın köylerindendir.Çambel köyü İzmir’e 35 km uzaklıkta Kemalpaşa’ya yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Turgutlu’ya da oldukça yakındır.

Ankara izmir asfaltı üzerinden köye yine çakılı asfalt olan bir yolla ulaşılır.Yaklaşık Ankara asfaltından 3 km içeridedir.Çambel köyünden yola devam ettiğimizde 3 km sonra İğdecik 1 km sonra Bozköy’e ulaşılabilir.Daha sonra yola devam ettiğimizde Manisa meerkeze varmaktayız.

ÇAmbel köyünün asıl geçim kaynağı çiftçiliktir.Fakat köyün gençleri fabrikalarda işçi olarak çalışmaktadır. Genel anlamda maddi durumları iyidir. Köy muhtarlıkla yönetilmektedir.

Çambel Köyünün
alt yapı konusunda bir sorun yoktur ara sokaklar parke taşı döşeli, kalanizasyon ve su şebekesi konusunda bir sıkıntı yoktur.Güzel kaliteli bir suyu vardır.

Yaklaşık Çambel Köyünün nüfusu 1200 civarıdır.Köyde bir ilköğretim okulu bulunmaktadır.Köyün doğal ortamı gayet güzeldir.Köyün hemen üstünde çok güzel bir mesire alanı bulunmaktadır.Köy hemen dağın yamacındaki bir düzlüğe kurulmuştur.Toprakları gayet kaliteli ve son zamanlarda sulamalu tarım gelişmeye başlamıştır.Arıcılık konusunda kendisini geliştirmiş ve çam balı ile ün yapmıştır.

Çambel köyü geleneklerine bağlıdır.Yemekleri keşkek, topalan, hardal (turp otu) haşlaması, sarmaşık haşlaması ve kavurması, yumurtalı köremen, zeytin yağlı yaprak sarması, gelincik otuyla yapılan pişi ve börek kuş yüreği, meletüre (arapsaçı), kişniş, üzüm hoşafı,gelineli (gelincik otu), , cibez, şevketi bostan vb.

Köy hakkında bilginiz varsa lütfen bizimle paylaşınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir