Albert Szent-Gyorgyi Kimdir

Bu kişisel bir isim o doğal yapısında nagyrápolti Szent-Györgyi Albert. Bu makale, Batı adı sırasını kullanır.

http://www.google.com.tr/#q=Albert+Szent-Gyorgyi&ct=Albert_Szent_Gyorgyi-2011-hp&oi=ddle&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=65bd83e8f5b02789&biw=1366&bih=639

LinkAlbert von Szent-Györgyi de Nagyrápolt (16 Eylül 1893 – 22 Ekim 1986) 1937 yılında Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü’nü kazandı Macar fizyolog oldu. O, C vitamini ve sitrik asit döngüsü bileşenleri ve reaksiyonları keşfetme ile yatırıldı. O da İkinci Dünya Savaşı sırasında Macar Direnç aktif olduğu ve savaştan sonra Macar politikaya girdi.
Içindekiler
[Hide]

Macaristan’da 1 Yaşam
Amerika Birleşik Devletleri 2 Taşı
Online 3 İşleri
4 Soyu
5 Yayınlar
6 Referanslar
7 Kaynakça
8 Dış bağlantılar

[Değiştir] Macaristan’da Yaşam

Szent-Györgyi Budapeşte, Avusturya-Macaristan doğumlu. Babası, Nicolaus von Szent-Györgyi, (bugün Târgu Mureş, Romanya) Marosvásárhely doğmuş bir toprak sahibi, bir Kalvinist idi ve 1608 Samuel Kalvinist, bir vaiz, yüceltilmelidir [1] [2 geri onun soy izleme (Nicolaus von Szent-Györgyis ebeveynlerin İmre von Szent-Györgyi ve Mária Csiky) [3] Annesi, Jozefin, Roma Katolik, Jozsef Lenhossék ve Anna Bossányi bir kızı oldu. [4] Jozefin Mihály bir kardeş Lenhossék, bu erkeklerin hem Eötvös Lorand Üniversitesi’nde Anatomi Profesör. Ailesi üç kuşaktır bilim adamları dahil. [5] Müzik, bir opera şarkıcısı olmak için hazırlanmış çok müzikal oldu Lenhossék aile ve anne Jozefin önemli idi. O Gustav Mahler, daha sonra Budapeşte Operası’nda bir iletken için seçmelere. Sesindeki yeterli olmadığından, onun yerine evlenmeyi tavsiye etti. Albert kendisi, kardeşi Pál o profesyonel bir müzisyen oldu, çok iyi keman çaldığını piyano iyi oldu.

Szent-Györgyi Semmelweis Üniversitesi 1911 yılında yaptığı çalışmalar başladı [5] ama yakında sınıfları ile sıkılmış oldu ve amcası anatomi laboratuarında araştırma başladı. Onun çalışmaları 1916 yılında I. Dünya Savaşı’nda savaş tiksinti bir ordu doktor, görevi 1914 yılında kesildi, Szent-Györgyi kolunda kendini vurdu düşman ateşinden yaralı olduğu iddia edilen ve tıbbi izinli eve gönderildi. Daha sonra onun tıp eğitimi bitirmek ve 1917 yılında onun MD almaya başardı. [5] Aynı yıl Kornelia Demeny, Macar Postmaster Genel kızı ile evlendi. O, Kuzey İtalya’daki bir ordu klinikte bir sonraki konumunu ona eşlik etti.

Savaştan sonra, Szent-Györgyi (: Pozsony, Bugün: Bratislava Macarca) Pressburg yaptığı araştırma kariyerine başladı. Macar nüfusunun bir kısmını olduğu gibi şehir Ocak 1919 yılında Çekoslovakya parçası haline geldi, o şehir bıraktı. O, işini hücresel solunum kimyası odaklanmış Groningen Üniversitesi’nde nihayet biten üniversitelerde önümüzdeki birkaç yıl içinde birkaç kez geçti. Bu çalışma ona bir Rockefeller Vakfı bursiyeri olarak Cambridge Üniversitesi’nde bir pozisyon indi. O, o da böbreküstü bezi dokusu “hexuronic asit” dediği izole yaptığı çalışmalarla, 1927 yılında doktorasını Cambridge aldı.

Szeged Üniversitesi’nde 1930 yılında bir konumda kalabilir. [5] Orada, Szent-Györgyi ve onun araştırma görevlisi Joseph Svirbely “hexuronic asit” aslında C vitamini (askorbik asit, L-enantiyomeri) olduğunu buldu ve kaydetti anti- iskorbüt hastalığı ile faaliyet. Bazı deneylerde bu süre içinde de C vitamini için kaynak olarak kullanılan kırmızı biber, Szent-Györgyi Krebs döngüsü olarak bilinen ne olacaktı fumarik asit ve diğer adımların belirlenmesi, hücresel solunum çalışmalarını sürdürdü. Szeged aynı zamanda da kendi kişisel arkadaşı oldu Zoltán Bay, fizikçi, araya geldi. Gelecekte bio-fizik konularında birlikte çalıştı.

1937 yılında, “C vitamini ve fumarik asit kataliz için özel bir referans ile biyolojik yanma işlemi ile ilgili buluşları için” Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü aldı. 1938 yılında, o kas hareketi biyofizik üzerinde çalışmaya başladı. O, kaslar, protein miyozin ve enerji kaynağı ATP, sözleşme kas lifleri ile birlikte aktin içeren bulundu.

Faşistler Macaristan’da siyaset kontrol kazandıkça, Szent-Györgyi Yahudi arkadaşlar ülkeden kaçmasına yardım etti. Dünya Savaşı sırasında, o Macar direniş hareketine katıldı. Macaristan Mihver Devletleri ile müttefik olmasına rağmen, Macaristan Başbakanı Miklos Kállay kisvesi altında bilimsel bir konferans, Müttefikler ile gizli müzakerelere başlamak için 1944 yılında Kahire Szent-Györgyi gönderdi. Almanlar bu arsa öğrendi ve Adolf Hitler kendini Szent-Györgyi tutuklama emri çıkardı. O ev hapsinde kaçtı ve Gestapo bir kaçak olarak 1945 1944 harcadı.

Savaştan sonra, bir halk figürü Szent-Györgyi olarak iyi tanınan ve Sovyetlerin izin vermelidir, Macaristan Cumhurbaşkanı haline gelebileceği yönünde bazı spekülasyonlar vardı. Szent-Györgyi Budapeşte Üniversitesi’nde bir laboratuvar kurdu ve orada biyokimya bölümü başkanı oldu. O Parlamentosu’nun bir üyesi olarak seçildi ve Bilimler Akademisi yeniden kurmaya yardımcı oldu. Macaristan Komünist kural memnun, o 1947 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.
Amerika Birleşik Devletleri Taşı [değiştir]

1947 yılında, Szent-Györgyi Macar işadamı Stephen Rath mali desteği ile kas Araştırma Enstitüsü, Massachusetts Woods Hole Deniz Biyoloji Laboratuvarı kurdu. Ancak, Szent-Györgyi hala finansman zorlukları, dışişleri durumu ve komünist bir milletin hükümet ile eski dernek nedeniyle birkaç yıldır karşı karşıya geldi. 1948 yılında Bethesda, Maryland Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) bir araştırma konum aldı ve onun zaman orada ve Woods Hole arasında bölünmesi başladı. Zırh Et Şirket ve Amerikan Kalp Derneği, 1950 yılında hibe onu kas Araştırma Enstitüsü kurmak için izin verdi.

1950’li yıllarda, Szent-Györgyi altbirim düzeyde kasların çalışma elektron mikroskopları kullanmaya başladı. 1954 yılında Lasker Ödülü aldı. 1955 yılında Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı oldu. 1956 yılında Ulusal Bilimler Akademisi üyesi oldu.

1950’lerin sonlarında, Szent-Györgyi bir kanser araştırma ilgi gelişti ve kanser biyokimyası kuantum mekaniği teorileri uygulama hakkında fikir geliştirdi. Rath, kas Araştırma Enstitüsü’nün mali yönetici olarak hareket eden bir finansal karmaşa içinde ölüm Szent-Györgyi bıraktı. Szent-Györgyi onu, o, o bulmak için beklediğimiz araştırma dolar harcamak ve amaçlanan tam olarak nasıl dakika ayrıntıları için gerekli devlet teşvikleri göndermek için reddetti. Szent-Györgyi 1971 gazeteye verdiği röportajda, mali zorluklara yorumladı sonra, avukat Franklin Salisbury onunla temasa geçmiş ve daha sonra kendisine özel, kar amacı gütmeyen bir organizasyon, Ulusal Kanser Araştırma Vakfı kurulmasına yardımcı olmuştur. Hayatının son dönemlerinde Szent-Györgyi kanseri potansiyel bir nedeni olarak serbest radikallerin sürdürmeye başladı. O kanser moleküler düzeyde sonuçta elektronik bir sorun olarak görmek için geldi. 1974 yılında, kuantum fiziği, kendi çıkarlarını yansıtan, o terimi “negentropy” [kaynak belirtilmeli] Ralph Moss, onun kanser araştırma yapılan yıllarda onun himayesindeki bir biyografisini yazdı başlıklı yerini dönem “syntropy” önerdi: ” Serbest Radikal: Albert Szent-Györgyi ve C vitamini üzerinde Savaşı “, ISBN 0-913729-78-7, (1988), Paragon House Publishers, New York.

Szent-Györgyi 1965 Haziran Susan Wichterman, Woods Hole biyolog Ralph Wichterman 25 yaşındaki kızı ile evlendi. Bunlar 1968 yılında boşandı. O, onun dördüncü eşi Marcia Houston, 1975 ile evlendi. [6] Onlar bir kızı Lola Von Szent-Györgyi kabul etti.

Woods Hole, Massachusetts 22 Ekim 1986 tarihinde öldü. Michael, Lesley ve David, onun üç yıllık evlilik Wichterman kızı ile, o üç grand-çocuk babasıdır. David Pollitt-Szent-Györgyi Juilliard bir kemancı olarak eğitilmiş bir şef,. Albert Szent-Györgyi genişletilmiş ailesi de Brandeis bio-fizikçi olan Andrew (Andras) Szent-Györgyi, Harvard Üniversitesi’nde bir astrofizikçi ve farklı bir Andrew Szent-Györgyi içerir. Powerplant rüzgar türbini, yakın zamanda yeni bir tür icat ve Viktor Györgyi: Géza Györgyi (Györgyi Géza Macarca:) onun ikinci kuzenleri arasında hem de diğer fizikçiler.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

osmanlı harita e1506175179246

Niğbolu savaşı nedenleri ve sonuçları

Niğbolu savaşı (1396) Nedenleri: Osmanlıların sınırlarını Tuna Nehrine kadar genişletmek istemesi İstanbulun kuşatılması üzerine Bizansın …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir