Veli toplantı tutanağı

2008-2009 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI İSMETPAŞA İLKÖĞRETİM OKULU
I. DÖNEM VELİ TOPLANTISI TUTANAĞI
Toplantı No: 1
Toplantı Tarihi: 13 .11 .2008
GÜNDEM

1. Açılış ve yoklama
2. Dersle ilgili araç gereç ve kaynaklar
3. Öğrencilerin derslerle ilgili problemleri
4. Öğrenci kılık kıyafet durumu
5. Öğrenci devam-devamsızlık sorunu
6. Yazılı notlarının bildirilmesi
7. SBS sınavı hakkında sunu izlendi.
8. Öğrencilerin beslenmesi konusunda
9. Öğrenci ve şiddet
10. Dilek ve temenniler

GÜNDEM MADDELERİNİN GÖRÜŞÜLMESİ

1. 10.11.2008 salı günü saat 15:30 anılarak ekte verilmiş olan velilerin katılımı ile toplantı açıldı
2. Rehber Öğretmen Veli KUZU Öğrencilerde ders araç gereç kullanımının pek yaygın olmadığını, sene başında öğrencilere söylenmesine rağmen bir çok öğrencinin Tarih atlası ve Coğrafya atlası almadığını alanlarında süs eşyası gibi kullandığını gerekli olduğunda kullanmadıklarını belirtti. Konuları en iyi görerek ve yaşayarak öğrenebileceğini belirten Veli KUZU bunun için mutlaka gerekli olan araç-gereçlerin alınması ve kullanılması gerektiğini belirtti.
Durmuş KASKATI bu belirtilen araç gereçlerin nereden alınacağını, Safiye Buruş ise maddi durumlarının iyi olmadığını şu an acil bir şekilde alamayacaklarını belirtti.
Sınıf Rehber Öğretmeni Veli KUZU derslerdeki başarıyı arttırabilmek için öğrencilerin temel derslerden istediği bir veya iki kaynağı alması, evde ek çalışma yapması gerektiği anlattı. Derslerde verilen araştırmaların kaynak kitaplardan yararlanabilecekleri söyledi.Ayrıca sınıfta ihtiyaç listesinin yapılması ve alınacak malzemenin toptan alınması sonucu daha ucuza gelebileceği belirtildi.Değişen dünya koşuluna göre uyarlanan yeni eğitim sisteminde artık bilginin öğrenilmesi değil de bilgiyi öğrenmenin öğrenmesi gerektiği belirtilmiş.Bu yüzden öğrencinin günümüzdeki teknolojik araçlardan azami bir şekilde yaralanılması ve öğrencilerin kütüphaneye gidip araştırma yapması hususunda teşvik edilmesi gerektiğine değinilmiştir.SBS sınavında öğrencilerin başarılı olması için gerekli kaynak kitaplarında alınmasında faydalı olacağı belirtilmiştir.
3. Öğrencilerin derslerdeki en büyük problemlerinden birisi derslere karşı ilgi olmaması ve bunun sonucunda da ödevleri düzgün yapmama, derste dersi takip etmeme, başkalarını rahatsız etme gibi problemlerin çıktığını sınıf öğretmeni söyledi Ayrıca öğrencinin derse hazırlıklı gelmediği ,evde düzenli ders çalışmadığını belirtti. Veliler de bu görüşe katıldılar ayrıca çok fazla Televizyon seyrettiklerini ve bilgisayar oyunu oynanıldığı de eklediler.
Öğretmen ailenin öğrenci ile evde birebir ilgilenmesi gerektiğini ve en azından okuldan her geldiğinde ‘Yavrum bugün okulda ne öğrendin?’ diye sorması gerektiğini belirtti.Tv ve bilgisayar konusunda öğrencilere gerekli önlemlerin alınması gerekti bu araçların öğrenci tarafından kullanılmasının ödül alarak belirlenmesinin ve günlük kullanım süresinin belirlenmesinde fayda olacağı belirtildi. Aileler de bundan sonra bunu yapacaklarını belirttiler
4. Öğrencilerin okul kıyafetlerinin tertibi, temizliği ve mendil kullanma alışkanlıklarının, becerilerinin davranışa dönüştürülmesi ve hayat boyu devam etmesi gerekliliği hatırlatıldı. Derslere Beden eğitimi kıyafeti ile girdikleri bunun sadece ilgili derste kullanılacağı diğer derslerde ise normal okul kıyafetinin kullanılması gerektiği sınıf öğretmeni Veli KUZU tarafından belirtildi.

5. Öğrencilerin okula gelişlerindeki disiplinsiz hareketleri hatırlatılarak, özellikle geç kalma olaylarının ortadan kaldırılması için annelerin daha duyarlı olmaları rica edildi Okula devamsızlık yapan bir öğrencinin tespit edildiği fakat o öğrencilerin velilerinin toplantıda olmadığı belirtildi. Bunun için gerekli önlemlerin alındığı ve bu öğrencilerin hem ailelerine hem de idareye gerekli bilgilendirmenin yapıldığı belirtildi. Derslerden kaçan öğrencilerin olduğu bunun için velilerin bazen öğrenci ile okula gelmesi bazen de çıkışta almalarının faydalı olacağını belirtti.
6. Öğrencilerin almış olduğu notlar velilere rehber öğretmen tarafından duyuruldu. Öğrencilerin notlarının genelde düşük olduğu bunun arttırılması için verimli bir şekilde ders çalışılması gerektiğinin Veli KUZU belirtti Bunun için aşağıdaki önlemlerin alınmasını söyledi
Çocukların Başarılarını Artırabilmesi İçin Evde Alınabilecek Önlemler
*Sessiz, sakin, güvenli bir ortam oluşturma,
Dikkatini dağıtabilecek şeyleri ortadan kaldırma,
Varsa, kardeşini uzak tutma
Heyecanlandıracak durumlara sebep olmamak
Rahat ve düzenli ders çalışabileceği bir yer ayarlama
Mümkünse bir oda verme
Zaman-zaman hissettirmeden kontrol
Dersleriyle ilgili konuşma zemini hazırlama
Anlattıklarını sabırla, eleştirmeden dinleme
Dersleriyle ilgili konuşma zemini hazırlama,
Anlattıklarını sabırla, eleştirmeden dinleme,
Eve dönünce güler yüzle karşılama,
Gününün nasıl geçtiğini sorma ve dinleme,
Başkalarıyla kıyaslamama, yapabileceğinden fazlasını istememe,
Çalışmalarını ve ödevlerini izleme,
Arkadaşlarıyla ilgilenme, anlattıklarını dinleme,
Fazla eleştirmeme, ayrıntıyla uğraşmama, çatışma ortamına sebep olmama,
Zorlandığı dersleri konusunda düşüncelerini dinleme, gerekirse destek olma yollarını birlikte arama
Hafta içinde sık-sık misafir kabul etmeme
TV, radyo…vb. sesini fazla açmama. Bir tartışma olsa bile, mutlaka sonunu tatlıya bağlama

7. Velilere SBS sınavının öneminde artık oksnin kalktığı.Ve öğrencilerin geleceğini artık bu sınavın belirleneceği belirtildi.Bunun yanında artık okul başarısının son derece önemli olduğunu çünkü okul puanının öğrencinin 3 sene sonunda liselere yerleştirilme puanını etkileneceği belirtilmiştir.Sunu izlenimi sonrasında velilerden sınav ile ilgili gelen sorular cevaplandı.
8. Sınıf rehber öğretmeni Veli KUZU tarafından öğrencilerin sabah kahvaltı yapmadan geldikleri ve öğrencilerin okul kantininden sağlıksız bir şekilde beslenildiği tespit edildiği vurgulandı.Bu sorunun giderilmesi için öğrencilerin sabah kahvaltı yaparak gönderilmesi gerektiğini vurguladı.Ayrıca öğrencilerin okul kantininden tost cips gibi öğrenci gelişime olumsuz etkilediği gıdalarının öğrencilerin tüketmemesi için öğrencilere gerekli uyarıların yapılması kararına veliler tarafından varıldı
9. Aile içinde öğrencinin dövülmesinin yanlış olduğu anlatıldı. Aile içinde şiddete maruz kalan çocukların ileride telafisi olmayan sonuçlar ortaya çıkabileceği söylendi. Kesinlikle çocuğa vurulmaması ve azarlanmaması yönünde tavsiyelerde bulunuldu. Aile içinde yapıcı olunması ve konuşarak sorunların halledilebileceği belirtildi. Velilere bu konuda bilgiler verildi.Ayrıca sınıf rehber öğretmeni olan Veli KUZU nun ulusal bir kongrede ilköğretim okullarında şiddet ve şiddetin öğrenci gözü ile değerlendirilmesi konulu yayınlanmış bildirisi velilerle paylaşıldı.
10. Toplantı velilerin mutlaka okul İle işbirliği içinde olması ve öğrenciyi takip edebilmek için sıkça okula gelmeleri temennisi ile bitirildi

7-A Sınıf Rehber Öğretmeni
Veli KUZU
2008 – 2009 ÖĞRETİM YILI 7/A SINIFININ
I ’NCİ TOPLANTISINA KATILAN VE¬LݬLE¬RİN İM¬ZA ÇİZELGE¬Sİ
ÖĞR. Nu. ÖĞRENCİNİN
ADI, SOYADI TOPLANTIYA KATILAN
VELİNİN ADI, SOYADI YAKINLIK
DERECESİ İMZASI

İSMETPAŞA İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLÜGÜNE

2008/2009 Eğitim ve Öğretim Yılı 1. dönem, veli toplantısını 13/11/2008 Salı günü saat 15.30 de aşağıdaki gündemle toplantı salonunda yapmak istiyorum.
Gereğini bilgilerinize arz ederim.
13/ 11/ 2008

Veli KUZU
7/A Sınıf Öğretmeni

GÜNDEM

1. Açılış ve yoklama
2. Dersle ilgili araç gereç ve kaynaklar
3. Öğrencilerin derslerle ilgili problemleri
4. Öğrenci kılık kıyafet durumu
5. Öğrenci devam-devamsızlık sorunu
6. Yazılı notlarının bildirilmesi
7. SBS sınavı hakkında sunu izlendi.
8. Öğrencilerin beslenmesi konusunda
9. Öğrenci ve şiddet
10. Dilek ve temenniler

UYGUNDUR

Ahmet ERDOGAN
OKUL MÜDÜRÜ

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

bursluluk sinavi

Bursluluk Sınavı Çıkmış Sorular ve Cevapları

Bursluluk Sınavı Çıkmış Sorular ve Cevapları 2017 Bursluluk Sınavı Soruları ve Cevapları 10 Haziran 2017 …

1 Tanecik Yorum

  1. Çok teşekkür ederim güzel çalışma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir