Ana Sayfa / Rehberlik / Üniversite Sınavına Hazırlık Sürecinde Yapılması Gerekenler

Üniversite Sınavına Hazırlık Sürecinde Yapılması Gerekenler

Üniversite Sınavına Hazırlık Sürecinde Yapılması Gerekenler

                Konsantrasyon eksikliği nedeniyle birçok öğrenci üniversite sınavında başarısızlığa uğramaktadır. Bütün bir yıl hazırlanılan bu sınavın kötü geçmesi ya da beklenmedik sonuçlar alınması öğrencileri olumsuz yönde oldukça etkilemektedir. Motivasyon düşüklüğü ve sınav korkusu ise başarısızlığın en önemli sebepleri arasında görülmektedir.

Üniversite sınavına hazırlık süresinde dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Yoğun okul ders programları, dershane ve uyku düzeninin yanı sıra beslenme düzeni de dikkat edilmesi gereken ana noktalardandır. Yaşamsal ihtiyaçlarınızı mutlaka belirli bir düzene oturtmalı ve programlı olmalısınız. Ders çalışma saatlerinizi ve programınızı ayarladıktan sonra uyku saatlerinizi de kesinleştirmelisiniz. Sosyal aktivitelerin de dahil edilmesi gereken bu programlarda önemli olan program dışına çıkılmamasıdır. Stresinizi en aza indirgemek, konulara düzenli çalışmak bol miktarda test çözmek, zamanı doğru kullanmayı öğrenmek ve düzenli uyuyup uyanmak başarıya giden en düzgün yoldur.

Öğrencilerin en sık yaptığı yanlışlardan biri yeme içme alışkanlıklarına dikkat etmemeleridir. Bu nedenle sağlıklı beslenmenin farkına varılarak beyni de besleyici yiyecekler tüketilmelidir. Verimli bir performans için bol vitamin tüketilmelidir. Kilo vermeye çalışmak bir yandan etkileyici bir baskı olduğundan yediklerinize sınav sonuna kadar dikkat edip sınav sonrasında kilo vermeye çalışmalısınız. Çay, kahve ve alkol gibi içeceklerden uzak durmalı özellikle enerji içeceği gibi sıvılar tüketmemelisiniz. Bol spor yapmalı ve zinde olmalısınız. Bu sayede stresinizi de kolaylıkla yenebildiğinizi göreceksiniz.

Hakkında Kızıl Elma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir