Sosyal bilgiler yapılandırmacı eğitim becerileri ve Medya okur yazarlığı öğretim programı

Bu paylaşım biraz ilginç önce eğitim sisteminin üç temel ögesi öğretmen- öğrenci- program üzerinde durulmuş daha sonra öğretim programının temel unsurlarına değinilmiş.

Nasıl öğreteceğiz?
Neyi Öğreteceğiz ?
Nasıl Öğretceğiz ?
Ölçme ve Değerlendirme

Daha sonra amaç içerik öğretim yöntem ve teknikleri ve ölçme değerlendirme sistemi üzerinde durulup açıklaması yapılmış.Hemen ardından davranışcı eğitim sistemi ile yapılandırmacı eğitim sistemi arasındaki farka değinilmiş.Davranışcı eğitim sisteminin çıkardığı öğrenci profiline bakılmış ve geçilmiş yapılandırmacı eğitim sisteminde üzerinle öenemle durulan kavramları açıklamaya.Becerinin önemi, eleştirisel düşünme, yaratıcı düşünme, iletişim becerisi, araştırma becerisi, problem çözme becerisi, bilgi ve teknolojilerini kullanma, Türkçe’yi etkili kullanma becerileri açıklanmış ve gelinmiş medya okur yazarlığına.

Medya okur yazarlı dersinin amaçlarından bahsedilmiş

Medya Okuryazarlığı Dersi Öğretim Programının genel amaçları şu şekilde belirlenmiştir: Bu programı başarı ile tamamlayan öğrenci;

1. Medyayı farklı açılardan okuyarak yaşadığı çevreye duyarlı, ülkesinin problemlerini bilen, medyada gördüklerini aklın süzgecinden geçirecek bilinç kazanır.

2. Televizyon, video, sinema, reklâmlar, internet gibi ortamlardaki mesajlara ulaşarak bunlarıçözümleme, değerlendirme ve iletme yeteneği eldeeder.

3. Yazılı, görsel, işitsel medyaya yönelik eleştirel bakış açısı kazanır.

4. Yazılı, görsel, işitsel medyada yer alan mesajların oluşturulmasına ve analizine dönük olarak cevap bulmaktan-soru sorma sürecine doğru bir değişimi gündeme getirir.

5. Bilinçli bir medya okuryazarı olur.

6. Toplumsal yaşama daha aktif ve yapıcı şekilde katılır. Kamu ve özel yayıncılığın daha olumlu noktalara taşınması noktasında duyarlılık oluşturulmasına katkı sağlar.

Daha sonra ise  medya okur yazarlığı dersinin kazandırlması gereken değerlerinden üniteler bazında sıralanmış.

Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Ataturkun Gittigi Okullar Sirasiyla ve Ozellikleri

Atatürk’ün Gittiği Okullar Sırasıyla ve Özellikleri

Atatürk’ün Gittiği Okullar Sırasıyla ve Özellikleri Mahalle Mektebi: Öğrenim çağına gelen Mustafa’nın hangi okula gideceği …

1 Tanecik Yorum

  1. ben bunun için çok teşekkür ederim ama benim aradıqım deil lütfen aradıım konuyu bulun aradıım konu: Sosyal bilgiler ve medya okuryazarlıqı dersinin amaçlarını istiyorum lütfen bulun çok Lazım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir