ANASAYFA / Eğitim Haberleri / Sosyal Bilgiler Grubu Üyelerimizden

Sosyal Bilgiler Grubu Üyelerimizden

Değerli öğretmen arkadaşlarıma bir sorum olacak .Burada yalnızca dosya paylaşmak zorunda değiliz .Fikirlerimizi de paylaşabiliriz.
1)Sınıfınızda neler var.Sınıfınıza neler astınız .Orjinal bir fikriniz varsa bizimle paylaşabilirsiniz
2)Sizinde bildiğiniz belirli günlerde özel etkinlikler törenler düzenlenir.Mesela 10 Kasım gibi.Bu özel günlerde hazırladığınız bir etkinlik var mı ?Sosyal bilgiler öğretmeni olarak hiç tiyatro hazırladınız mı ?Derslerdede olabilir .Hep bu özel günlerde tiyatro hazırlamak istemişimdir .Ancak elimde senaryo olmadığı için hazırlamak çok zor.internetteki senaryolarında materyallerini bulmak zorSizin fikriniz nedir?
3)Sosyal bilgiler öğretmenlerinin sürekli şikayet ettiği konulardan biride ders saatinin yetersiz olması .Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?Dersleri yetiştirebiliyor musunuz?Ben yetiştirmekte zorlanıyorum özellikle de 7.sınıflarda Osmanlı tarihini çok yüzeysel işlemek zorunda kalıyorum .İşin hikaye kısmını atlamışlar. Ancak sizinde bildiğiniz gibi tarih hikaye gibi anlatılmadı mı sıkıcı olmaktan kurtulamaz.
4)Ders işlerken en çok zorlandığınız konu hangisidir ?Ben daha çok 6.sınıflara meridyenler ve paralelleri ile harita konusu anlatırken zorlandım .Bir türlü anlamadılar .Bu daha 4. ve 5. sınıfta verilen ezber eğitimden kaynaklanıyor.
5)Hazır akılma gelmişken sorayım :4. ve 5. sınıflara branş mı girmeli yoksa sınıf öğretmeni mi ?

KOLAY GELSİN .

SBS SINAVI HAKKINDA GÖRÜŞLER

EVET HOCAM SBS OLMASA DAHA İİİ OLACAK AMA MALESEF ÜLKE ŞARTLARI BU!HOCAM SBS SORULARI İLE DERS KİTABI KONULARI ARASINDA UÇURUM VAR. SİSTEM DİYOR Kİ ÖĞRETMENE EZBER YOK KURU BİLGİ YOK EEEE SEN SBS DE NE SORUYORSUN EZBER KURU BİLGİ NE YAPCAZ BİZ PEKİ ?

Hocam çocuklar bu sınavla yarış arabası gibi oldular sürekli stres, sürekli test, çocukların çocukluğunu  yaşayacak zaman kalmıyor.Sanki hepsi büyümüşte küçülmüşler gibi.12 yaşınaki çocuğun omzuna hayatı yüklüyoruz.Gelecek kaygısı ile sürekli telkin ediyoruz. Hatırlarmısınız biz çocukluğumuza eve girmezdik.Bilye oynamaktan elimiz çatları.Cıngıl, çelik çomak , yakalamaç , kaydırak , yakar top, ve bir sürü şimi aklıma gelmeyen oyunları oynardık şimi hepsi bir mazi oldu 15 yıl sonra çocukluğunu yaşayamamış gençlik gelecek önümüze ve bir sürü psikolojik sorun yaşan insanlar.Bir yananda şu aklımıza geliyor diğer türlüde (oks, öss) 2 saatte çocuğun geleceği belirlemeye çalışıyoruz.Değişmesi gereken bir şeyler var gibime geliyor.

EVET HOCAM AYNEN ÖYLE OLACAK BEN ÜLKENİN GELECEGİNİ İİİ GÖRMÜYORUM.ALINAN KARALAR İİİ AMA UYGULAMA İMKANLARI YOK.KİTAPLAR İİİ FAKAT SBS SİSTEMİ İLE UYUŞMUYOR NASIL OLACAK BİLMEM
MERİDYENLER KONUSUNDAKİ GÖRÜŞLER

hocam ben daha yeni göreve basladım.ben de sosyal bilgiler öğretmeniyim.ben de konuları yetiştirmekte zorlanıyorum.hatta planın gerisinde kaldım.aslında amaç plan yetiştirmek olsa yetişir ama;amaç öğrencilerin anlaması onun için geride kaldım.bende 7. sınıflarda osmanlı devletine yeni geçtim.evet kitaplar konu içerigi bakımından yeterli degil ama ben slaytlar kullanıyorum.6.sınıflarda harita ve ölçeklerde bende zorlanıyorum.çünkü;matematik destekli oldugu için öğrencilrin matematik bilgileri zayıf anlamıyorlar.ne yapcam bilmiyorum

İyi akşamlar
Hocam o zamanı yetiştirememe sorununu bende fazlası ile yaşıyorum.Geçen sene 6.sınıflarda meridyen konusunu vermekte olukça zorlanmıştım.Çünkü çocuklar daha yeni soyut düşünme aşamasına geçtikleri için bende konuyu anlamada zorlanmaları normaldir.Bu sene ise bende bilmiyorum ne yaptığımı fakat oldukça kısa bir zamanda öğrendiler.Kanaatimce bol görselle dersi desteklememden olsa gerek.Tahtaya dünya haritasını çizip merideyeni paraleli çocuklara çizdirmek konu ile alakalı sunu göstermek en sonunaa paralele ilgili video izlettirdim bir de etkinlik yada ders notu ile desteklenince az çok öğrenciler kavrıyor.İşin sırrı çocukların olayı görmeleri.

HOCAM ONLARI ANLIYORLAR BEN DE GÖRSELLER İLE DESTEKLEDİM İİİ OLDU ANLADILAR.AMA ŞU MATEMATIKSEL KISMI VARYA İŞİN ONLAR SIKINTI OLUYOR BENDE MATEMATİK BİLGİSİ İİ OLANLAR ANLADI İŞLEMLERİ FAKAT OLMYANLAR ANLAMIYOR

Bencede 5. sınıfta kesiri ezbere verdikleri için 6. sınıfta anlamıyorlar .Sade paralel ve meridyen değil harita konusunda da zorlanıyorlar .Doğru görsel olunca anlıyorlar .Bu konularda fazla ayrıntıya inmemek gerekiyor. Sosyal bilgiler

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

2 Yorumlarınız

  1. ben daha okuyorum son sınıf öğrencisiyim dediklerinize ben de katılıyorum…..hatta yol yakınken bıraksam mı diye düşünmüyor değilim:)

  2. SEYFETTİNYILDIRIM

    BENDE DİYORUM BASKA SOSYAL BİLGİLER OGRETMENLERİNİN DERSINE GIRSEM NASIL OLUR ACABA DİYE.ARKADASLAR ISIMIZ KOLAY DEGIL TARIHIMIZ COK GENIS COGRAFYALARA YAYILMIS VE BIZE YUKLENEN GOREV COK AGIR HANI DIYORUM BAZEN NIYE BU MESLEGI SECTIM DIYE.KONULARA GELINCE BAZI KONULAR GERCEKTEN COK ZOR OGRENCILERIN OGRENMESI ICIN AMA BZIZIM ISIMIZ DEGILMI KI ZORU OGRETMEK…IYI CALISMALAR…VELI KARDES BIRDE SINIFTA NELER VAR DIYE SORMUSSUN BENCE OLMASI GEREKENLER YADA OLAMAZSA OLMAZLAR OGRENCI KOSELERI…TARIH SERIDI… SADECE YORUMSUZ RESIM KOSESI…UMARIM AKILLICA LAFLAR ETMISIMDIR.GECENIN BU VAKTINDE BU KADAR OLUYOR KALIN SAGLICAKLA….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir