Ana Sayfa / Ders Notları / Son Kara Kedi Kitap Özeti

Son Kara Kedi Kitap Özeti

Son Kara Kedi Kitap Özeti

O akşam “Kedi Komandosu” ve Tava Düşmanı” adıyla da bilinen Rastık’la “Besili Palamut” lokantasından kızarmış balık çalmak üzere buluşacağımız sırada benim gibi Kara bir Kedinin, üç tekerlekli motosikletle gelen iki kişi tarafından yakalanıp kaçırıldı. Biri; kasketli kısa boylu, diğeri sarkık bıyıklı uzun boylu iki tip kepçe ile yakaladıkları kara kediyi tekme tokat çuvala koyup geldikleri gibi gittiler. Kısa boylu kasketli adam Tentürdiyot ve nane kokuyordu. Kaçarken adamlardan birinden düşen dört yapraklı yonca madalyonundan başka bir ipucu yoktu. Rastık ile Şişman aşçıdan kurtulup birer tekir kapmıştık.

Son zamanlarda tuhaf şeyler oluyor. Kediler art arda kayboluyordu. Rastıkla bu işi araştırmamız gerekiyordu. Rastık’tan  ayrıldıktan sonra  sevgilisi Prenses ile  buluşur . Prenses Beleşçi adındaki bir fare sayesinde tanıştıkları zengin bir evin dünyalar güzeli kar beyaz tüylü Ankara Kedisiydi. Son Kara Kedi O’nu görür görmez aşık olmuştu. Beleşçi’ye büyük bir minnet duyuyordu. İlişkileri kedi fare düşmanlığını aşıp çok da yakın dost olmuşlardı. Beleşçi yaşadığı evin sahibi Mısra BEYTİ’nin antolojilerini tarayıp son kara kediye dörtlükler uyarlıyor o da şiire düşkün olan sevgilisi Prenses’e okuyordu.

Buluşmalarında Sevgilisi Prenses,  Sahibinin çocukluk arkadaşı Bayan Çiçekoğlu’nun kedisi Baron ile çiftleştireceklerini söyledi. Prenses onunla çiftleşmektense yıllarca son kara kedi ile  çatılarda yaşamayı yeğlediğini bildirdi.

Ertesi sabah, Rastık ve Sokulgan buluşup üç kafadar bir yoğurtçu dükkanın arkasındaki üç yıldızlı bir çöp tenekesine karınlarını doyurmaya gidiyorlardı. Yanlarına annesini arayan küçük bir kara kedi yavrusu belirdi. Onu da yanlarına alıp beraber gittiler. Oraya vardıklarında son günlerde yedi kedinin kaybolduğunu öğrendiler. Son Kara Kedi burdan Baron’a dersini vermek için ilerlerken duyduğu kanat sesine sokulunca kanadı sapanla kırılmış Ağaçkakan Ozan ile tanıştı. O’nu alıp nazikçe Ceviz Ağacındaki yuvasına bıraktı. Ozanla vedalaşıp Bayan Çiçekoğlu’nun köşkünün yolunu tuttu.

Bayan Çiçekoğlu’nun köşküne varınca Gökkuşağının bütün renklerinde Tropik çiçeklerin ekili olduğu saksıların arasında yan gelip yatan “BARON” yazısı kazınmış porselen tabaktan mezeler atıştıran Baron’u görünce kıskandı. Kedi kuaförü Gramofonda çalan müzik eşliğinde Baron’un tüylerini tarıyordu.

Arkadan bir ses müzikten hoşlanır mısın? diye sordu. Bu Zeytin’di. Son Kara Kedi Prenses’e aşık olmasa Zeytin’e aşık olabilirdi. Zeytin de Baron’a aşık benimle ilgilenir mi? diye orada dolanıp duruyordu. İdolünü hayranlık dolu gözlerle izleyen Zeytinle vedalaşıp oradan ayırlıdı. Yolda giderken burnuna Tetürdiot ve nane kokusu geldi. Kısa boylu kasketli bodur adam! yanında irikıyım bir arkadaşı ile bir tuhafiyecinin yanındaki deponun önünde kamyonete tahta sandıklar yüklüyorlardı. Son kara kedi Okaliptüs ağacının tepesine çıkıp hareket eden kamyonetin üzerine atladı. Bilmediği yollardan geçip Neşeli Seraplar Hamamı’na geldi. Kapıda üstü açık spor araba vardı. Son kara kedi de içeriye süzülüp ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. İçeride Beyaz takım elbiseli yakasında dört yapraklı yonca  8 banknot aldı.  Kısa boylu kasketli adam getirdiği on altı kara kedi için para almıştı. Adam bunları hallet diyip çıkarken neyi kastetmişti bu kedilere ne yapacaklardı? Ben sabuna basıp kayınca her şey değişti. Beyazlı adam bunun burada ne işi var. Bununla başla işe dedi. Son kara Kedi Kırık Camdan fırlayıp spor arabanın arka koltuğuna bırakılan yağmurluğun altına saklandı.

Yaklaşık yarım saat süren yolculuk sonrası araba durup adam inince Son Kara Kedi de araçtan indi. Çok katlı bir binaya giren adamın nereye girdiğini bulmak için binanın üçüncü  katına  kadar çıktı. ” BATIL İNANÇLAR DERNEĞİ LÜTFEN SAĞ AYAKLA GİRİNİZ.”  yazıyordu.  Kapıdan içeri giremeyeceğini anlayan Son Kara Kedi üst katlarda açık unutulan pencereden balkonlara zıplayıp Batıl İnançlar Derneğinin içerisini izlemeye koyuldu. Yapılan toplantıda; Adada Fırtınalar Mevsimi başlamadan  tek bir kara kedi kalmayacak diye karar aldılar. Toplantıda toplam 78 kedi HB yöntemi(Hamamda Boğma) ile yok edilmişti. Ayrıca kedileri yok etmekte kullandıkları diğer yöntemleri   ZBK(Zehirli balık kılçığı),  Ç S (çivili Sopa), P S (Patlayıcılı Serçe), ve daha bir sürü çağdaş yöntemden bahsetmişti.

Ertesi Sabah, Arkadaşı Rastık’a olanları anlatınca tüm kara kedileri Önümüzdeki Cuma Akşamı eski kömür deposunun çatısında toplanma kararı aldılar. Bu arada Batıl İnançlar Derneği vatandaşlara;

Bütün kötü olayların sorumlusu olarak Kara Kedileri göstermeye, kara kedileri kötülemeye başlamışlardı.

Beleşçi’nin  arkadaşı Çökelek; Batıl İnançlar Derneği’nin Başkanı Nazar HURAFE’nin, başlattıkları uğursuzlukla mücadele kampanyasına destek bulmak için bir davet vereceğini duymuş. Yemeğe Başbakan, İçişleri Bakanı ve birkaç siyasetçi ve FAKAP şirketinin sahibi iki kardeş katılacaktır.

Belirtilen gün ve saatte Beleşçi’nin verdiği bilgiler sayesinde Son Kara Kedi Batıl inançlar Derneği Başkanı Nazar Hurafe’nin evinde yapılan gizli toplantıya katılır. Nazar Hurafe, Başbakan, İçişleri Bakanı, Maliye Bakanı, FAKAP şirketi sahipleri Ekin ve Tekin PARAGÖZ’ü  kara kedilerin uğursuzluğu konusunda ikna eder. Halk,  kara kedilerin uğursuzluklarına inanırsa devlet yönetiminin başarısızlıklarını da kara kedilerden kaynaklandığına ve devlet yetkililerini de aklanacakları fikri doğar. Son Kara Kedi düşen bezelyeler sayesinde toplantıyı kaçarak terk eder ve bahçede saklandığı serada  günlerce kapalı kalır. Tropik çiçekler yiyerek hayatta kalır fakat bu çiçekler sanrılar görmesine neden olur. Bahçıvan içeri girerken kaçmak isteyen Son Kara Kedi, bahçıvanın elinden düşürdüğü saksı ile kuyruğundan yaralanır.

Kaçtığı seradan sevgilisi Prenses’le  buluşmaya giden Son Kara Kedi yolda Trafik Polisi “DİKKAT KARA KEDİ ÇIKABİLİR.” yazan tabela asmıştı. Gazete başlıklarında ” İÇİŞLERİ BAKANI : ADAMIZI TEHDİT EDEN UĞURSUZLUĞA BİR SON VERİLMELİ.”

“AK GÜNLER GÖREBİLMEK İÇİN KARA KEDİLER YOK EDİLMELİ!”

ADALET BAKANI. KARA KEDİLERİNİ KENDİLERİNE TESLİM ETMEYENLERİN MAL VARLIKLARINA EL KONULACAĞINI AÇIKLADI.”

Sokaklarda gençler afişler asıyordu. “EN İYİ KARA KEDİ ÖLÜ KARA KEDİDİR.”

Okul bahçelerinde  ÇALIŞKAN ÖĞRENCİLERİN EN ASLİ GÖREVİ KARA KEDİLERİ İHBAR ETMELERİDİR.

Bahçede Prenses’le buluşan Son Kara Kedi Baron’la nişanlanacağını  öğrendi.Son Kara Kedi tüm Kara Kedilerin kömür deposunun çatısında toplantı yapılacağını bu duruma bir çözüm bulmaları gerektiğini söyledi. Prenses kendisinin de teslim olması gerektiğini söyledi. Nişanlanacağını öğrenince dünyası başına yıkılan Son Kara Kedi son kez gördüğü sevgilisinin ardından avazı çıktığınca bağırdı.             Bahçedeki Minik uyanınca havlamaya başladı. O arada kapıya yanaşan araçtan Bayan Çiçekoğlu ve Baron inerken şoför Köpeğin neden havladığına bakarken Son Kara Kediyi gördü ve Son Kara Kedi yine kaçmak zorunda kaldı.

Birkaç bahçe sonra bir bahçe duvarından atlayan Son Kara Kedi,  üstü açık spor bir araba kullanan, Kanarya  Sarısı Şapkalı kadının başındaki şapkaya tutundu. Kadın bir yandan araba kullanıyor bir yandan çantasıyla kediye vuruyordu. Aracın ön camına, oradan da kaldırıma atlayan Son Kara Kedi Elinde Kocaman Çin Vazosu taşıyan Budist bir rahibin ayaklarına dolandı ve vazo kaldırıma düşüp tuzla buz oldu. Burdan kaçan Son Kara Kedi, Sloganlar atan bir kalabalığa rastladı. Ellerinde beyaz zemine kan kırmızısı  afişler vardı.

KARA KEDİ GÖRDÜNMÜ KAFASINDA ŞEMSİYENİ KIR.

GÜÇLÜ DOSTLARI DA OLSA KARA KEDİLERİ YOK EDECEĞİZ.

Bu Pankartların dışında ellerinde  kazma, kürek, orak,sopa da vardı. Bu guruptan tornistan

(geminin geri dönmesi) edip, yeni bir grupla karşılaşır. Bunlarında ellerinde sarı zemine kırmızı harflerle yazılmış pankartlar vardı.

İŞÇİ KÖYLÜ EL ELE VERMELİ. KARA KEDİLERİ TEPELEMELİ.

KENDİMİZİ KANDIRMAYALIM.

HERŞEYİN SUÇLUSU BÜTÜN KARA KEDİLERİ DUVARA MIHLAYALIM.

Sloganların arasında kalan Son Kara Kedi, elinde kürek, çapa, balta ile gelen kalabalıktan kendini  ilk gördüğü delikten kanalizasyona atarak kurtardı. Fakat kendini kocaman kuyruklu dev lağım farelerinin arasında buldu. Uzun uğraşlar sonucu damlayan pis sular, paslı merdivenler, kötü kokular arasında sapa bir sokağa çıkmıştı ki bir gazetecinin sesi ile irkildi; “Son baskı! Kara kedilere barınak sağlayanlar vatana ihanet suçu ile yargılanacaklar! Son baskı….”

Neydi bu Kara Kedilerin başına gelenler? Biraz yürüyünce Bir inşaata çıkmış, boynuna bağladığı bir ipin ucunda taş intihar etmeye çalışan, kara kedi ile karşılaştı. Sürme adında bir kedi zehirlenmek için  yedi bayat sardalye yedi. Marsık adında bir kedi boğulmak için kafasını akvaryuma soktu.  İntihar denemesi başarısız olan Karam vazgeçmişti. Karam kendilerine Hayvanları Koruma Derneğinin kendilerine yardım edebileceğini söyledi. Beraber gittiklerinde    “Hayvanları Koruma Derneği” tabelası iniyor yerine “İnsanları Kara Kedilerden koruma Derneği” tabelası asılıyordu. Tam kapıda FAKAP şirketinin sahipleri Ekin ve Tekin PARAGÖZ kardeşleri uğurluyorlardı. Burada da umduklarını bulamamışlardı. Pes etmeye de niyetleri yoktu.

O gece, kömür deposunun çatısında tüm Kara Kediler toplanmıştı.  Birlik ve beraber olma kararları alındı. Toplantı daha bitmemişti fakat bir havlama sesi ile etrafta kırk kadar gölge belirdi. Bunlar ellerinde ağlar, sopalar, tüfekler ve meşaleler olan insanlardı.

“Hepsini temizleyin!”

“Bir teki bile kurtulmasın!”

” Onlara günlerin gösterelim!”

Besbelli tuzağa düşmüşlerdi. Aralarındaki hain buluşmayı Batıl İnançlar Derneğine haber vermişti, Kafasına Sopa darbesi alan Rastığı ensesinden yakalayan Son Kara Kedi bacadan içeri atlamıştı. Toplantıdan bir tek  Son Kara Kedi kurtulmuştu. Geçtiği köprüden kendini serin sulara bırakıp intihar etmek istedi fakat Karam son anda yakalayarak “Rastık bu davranışınızı onaylamazdı.” diye  vazgeçirdi.

Karam,  Sanem adında bir kızın kedisiydi. Fakat olanlardan sonra onu da sokağa atmışlardı. Karam, Sevgi Teyzeden bahsetmişti. Herkes sevgi Teyzeyi yarı deli bilir, o ise İyi kalpli, kendisini kedilerin bakımına adamış biriydi. Son Kara Kedi Karamı tekrar Sevgi Teyzenin onlara yemek verdiği eski eşyaların olduğu bir yerde buldu. Tam buraya varırken At Arabacısının ayaklarına dolanan Sokulgan’ın  tekme yediğini gördüm. Ona akmaya giderken Kanarya Sarısı Şapkası olan kadın ” İşte bu! Bana saldıran kara kedi bu! Kazaya neden olan, Çin vazosunu tuzla buz eden bu!” diye bağırırken Son Kara Kedi sokaklarda gezemez olmuştu. Tenha kimsenin pek uğramadığı yerleri tercih etmeliydi.

Ertesi sabah yiyecek aramak  için çöpleri dolaşmaya çıkan Son Kara Kedi  bildik koku ile irkildi. Nane ve Tentürdiot kokusu. Bay Rapasin adında biriyle Kasketli Tıknaz adamı pazarlık yaparken buldu. Tanesi beş yüzden yakaladığı kedileri bay Rapasin’e  verecekti. Bay Rapasin Cüce olan vahşi iki çalışanına kedileri canlı canlı yüzdürüp derilerinden kürklü şapkalar yaptırıyordu.

Kasketli bodur çöp tenekesinin ardına gizlenmiş elindeki kepçe ile çöpten yemek arayan kedinin birini yakaladı de vir iğne yapıp uyuşturdu. Kasketli tıknaz adam çantasına attığı kedi ile buradan ayrıldı Son Kara Kedi tam çıkıp müdahale edeceği sırada iki bekçi  parktaki havuzdan ölmüş bir kuğu çıkarıyordu. Acaba Kuğuyu kim öldürmüştü? Tuhaf şeyler oluyordu.

O günün akşamında adadaki Çikolata Fabrikasının çatısında Boz kuyruk  ve Kül Kedisi gri renkli kediler Kara kuyruk ile Pamuk prenses Beyaz renkli kediler Kapuçino ile Tarçın Kahverengi kedileri temsil ediyorlardı. Karışık, benekli ve belirsiz kediler adına Türlü ile Bulamaç gelmişlerdi.

Açılış konuşmasını yapan Son Kara Kedi Batıl İnançlar Derneği, hükümetin ileri gelenleri ve iş adamlarının temaslarını anlattı. Durum kötü, kötüden de kötü bütün kediler birlik olmalıyız dedi. Diğer kediler manevi olarak yanınızdayız ama birlikte hareket edemeyiz diye çekip giderlerken Son Kara Kedi ile Karam ” demek ki, yapacaklarımızı kimsenin yardımını beklemeden kendi başımıza yapmak zorunda kalacağız dediler. Bacaya tırmanan uğur böceğini seyrederken birinin elinde benzin bidonu, birinin elinde üstübü,  yakmaya çalışan iki baca temizleyicisinin elinden zor kurtuldular. Son Kara Kedi’nin kuyruğunun ucu yanmıştı ama önemli değildi.

Dinlenmek için bir duvarın üstüne oturunca karşıdaki bakkaldan küp şeker alan bir kedi ile karşılaştı.  Zeki kara kedilerin rengini beyazlatacak formül üzerinde çalışan bir kediydi. Formülünde Üç gelin duvağı ipliği, Hindistan cevizi sütü, çiy damlaları, güvercin yumurtası akı, küp şeker, kar adam suyu ve tebeşir tozunu attıktan sonra üç kere ” Kedileri boyamalı mı? Boyamamalı mı?” sözünü tekrar etti ama formül işe yaramadı.

Son Kara Kedi fazla tanımadığı bir mahallede, bir çocuğun annesine ” Anne kala kedi! Kala kedi.!” demesiyle annesi imdat çığlığını bastı. Bahçelerden, balkonlardan pabuçlar, terlikler, iskarpinler, postallar yağıyordu. Buradan kaçıp Çamaşırhanede tahta bir çamaşır teknesinin altına sığındı. Burada tanıdık bir çift göz vardı. Bu Zeytin’den başkası değildi. Beraber lafladılar. Baron’la  Prenses’in çiftleştiğini düğünde ıstakoz ikram edildiğini öğrenmişti.  Son Kara Kedi ile Zeytin Sevgili olmuşlardı. Çamaşırhanede Sanem ile karşılaşmışlar, sanem onlara yiyecek vermişti.

Günler geçtikçe durum daha da kötüleşiyordu. İhanet, düzenbazlık, dolandırıcılık almış başını gidiyordu. Zeki Sivri gibi kendini mucit sanan bazı uyanıklar kara kedilere beyazlatıcı merhemler satıyorlardı. Son Kara Kedi Zeytin’le birlikte bir çiftlikte yaşlı iki atın kaldığı ahıra sığındı. Buraya taş atan çocuklardan kaçan Karam da geldi. Karam’a  sığındıkları çamaşırhanede Sanem ile karşılaştıklarını anlattılar.

Son kara Kedi ile Karam Sanemin kaldığı evi görmek için saklandıkları ahırdan ayrıldılar. Sanem ile ninesi evlerinin yanındaki parka gidiyorlardı. Onları görünmedin takip ettiler. Karam parkta dayanamayıp Sanem’in yanına gidince yaşlı bir kadının attığı taşla kanlar içinde yere yığıldı. Ninesi de Sanemi alıp eve döndü.

Son Kara Kedi ile Zeytin adadaki son çiftti Son Kara Kedi Zeytine evlenmeyi teklif etti. Yeni doğacak yavruları ile kara kedilerin neslini devam ettirmek istiyorlardı,

Fakat  bir kaç gün sonra Zeytin “Sana bir sürprizim var.” diyerek evden ayrıldı. Son Kara Kedi’nin kendisini merak etmemesini istemişti. Son Kara Kedi güvenemediği için yine de takip etti. Zeytin Saksağan’ın çetesinin eline düşmüştü. Kızıl Kestaneler Ormanı’nda Gelincik Güzin, Saksağan Seda ve Kokarca Kasımla buluştu.  Beyazlamak isteyen Zeytin, boynundaki kurdelesi ve çanını verdi. Gecenin karanlığında Beyaz Umutlar Gölü’ne girerse beyazlayacaktı. Fakat Beyaz Umutlar Gölü gerçekte bir kireç kuyusuydu.  Son Kara Kedi Sevgilisi Zeytini takip ederken Kokarca Kasım arkadan kafasına bir odunla vurunca bayılmıştı.  Ay ışığında kendisine gelince yanına gelen yaşlı kaplumbağadan Güzin ile arkadaşlarının beyazlamak uğruna bir çok kara kediyi ölüme terk ettiğini öğrendi. Elerinde Meşaleler, kurt köpekleri, ile peşine takılan kalabalıktan her ne pahasına olursa olsun kurtulacaktı. Sabah uyandığında çevresinde kimsecikler yoktu. O günden sonra yaşamak çok zorlaşmıştı. Kurşun atmasalar bıçak atıyorlar, bıçak atmasalar üzerine kaynar su boşaltıyorlardı.

Son Kara kedi için yaşam çok zorlaşmıştı. Hayallerinde gördüğü balık kılçığı ağacı görmüştü. Hemen tırmandı fakat bunun tuzak olğuğunu ayakları ağaca yapışınca anladı. Buradan Sevgi Teyzenin yardımı ile kurtuldu. Bu arada kara kedilere yardım ettiği için Sevgi Teyzeyi Tutuklamak isteyen iki devriye Son Kara Kediden nasibini almış, Sevgi Teyze karanlıkta kaçmayı başarmıştı.

Sonra Kedi Komandosu, Tava düşmanı arkadaşı Rastık ile karşılaştılar. Rastık ölmemişti. Kısa şişman nane ve tentürdiot kokan adam onu bay Rapasin’e satmıştı. O da koyulduğu kafesten kaçmayı başarmıştı. Bay Rapasin’in bodrum kattaki atölyesinde yetmiş kadar kedi tutuluyordu. Bu kedilerden Kasket yerine piyasaya çıkacak olan Kaskedi yapacaklardı.

Herkesin düşman olduğu günlerde arkadaşı Beleşçi ile karşılaştı. Beleşçi ona Planın tüm bölümünü anlattı. Adadaki kara kediler yok olunca kalan diğer renk kedilerde yok edecekler, Kediler yok edildikten sonra fırtına mevsimi başlamadan gemilerdeki FAKAP’a ait fare kapanları satış için dükkanlara indirildikten hemen sonra dev fareler adaya salınacaktı. Fırtınadan sonra adaya gemiler gelemeyeceği için  Batıl İnançlar Derneği üyeleri borsada Fakap hisse senetlerini satın almışlardı. Fakap getirdiği fare kapanlarını  istediği fiyata satacaktı. Ada halkı kedileri yok etmeye koyuldular. Bazıları zorunluluk, bazıları görev biliyordu.  Başbakan kedilerin yok edilmesini bayram ilan ilan etmiş halk eğleniyor, horonlar tepiyordu.

Kaldığı Güvercinlikte yanan kara kedi bu durumdan yılmadı. Farelerin olduğu üç gri gemiden fareler boşaltılınca fare kapanlarının olduğu Sarı Gemiyi batıracaklardı.

Kürkçü dükkanında tutulan kedilerin kurtarılması için Sevgi Teyze’nin yardımını aldılar ve kediler kurtulmuştu. Dev farelerin olduğu gemilerden fareler adaya salınınca Ağaçkakan Ozan ile diğer ağaçkakanların yardımını alıp, fare kapanlarının olduğu gemiyi  batırdılar. Onbinlerce fare her yeri kuşatmıştı.

Zeki bir gazeteci Batıl İnançlar Derneği ile FAKAP ve  Hükümetin karanlık  ilişkilerini belgeler bularak ortaya çıkartmıştı. İntihar eden istifa eden bakanlar oldu.

Bay Rapasin’in Kürkçü dükkanından kurtulan kedilerle adada toplam yetmiş beş kedi olmuşlardı. Şimdi tam zamanı diyerek şehir meydanında ortaya çıktılar. Halk kedileri gerçek kahraman gibi karşıladılar. Onları sevdiler, yemek verdiler. Kedilerle gurur duydular. Kediyer bir kaç saatte adadaki farelerin tozunu attılar.  Fakap böyle iflas etti.

Son Kara Kedi böyle kahraman oldu.

 

Hazırlayan

Göknur H….. S…..

Hakkında Sosyal Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir