Anasayfa / Rehberlik / Fen Lisesinin Diğer Liselerden Farkı

Fen Lisesinin Diğer Liselerden Farkı

Fen Lisesinin Diğer Liselerden Farkı

                Fen Liselerindeki eğitim öğretim süresi 4 yıldır. Yatılı ve karma olan bu okullarda öğrenci velilerinin isteklerine bağlı olarak öğrenciler gündüzlü öğrenimden de faydalanabilirler. Yüksek öğretim kurumlarının bulunduğu yerlerde açılan Fen Liselerinin ilki 1964 yılında Ford Vakfı yardımlarıyla Ankara’da açılmıştır.

Fen ve matematik alanında zeka seviyeleri yüksek olan öğrencileri öğrenime hazırlayan ve nitelikli bilim adamlarının gelişmesi için kaynaklık yapan kaliteli eğitimden asla ödün vermeyen en başarılı okul sınıflarındandır. Alınan eğitim sayesinde öğrenciler araştırma, bilimsel ve teknolojik gelişmelere ilgi duyarak yeni buluşlar üretme isteklerinin artması sağlanmaktadır. Yeni teknolojiyi en iyi şekilde kullanabilen, bilgi üretip yeni projeler hazırlayabilen bireyler yetiştirmektedir. Ayrıca teknolojik ve bilimsel gelişmelerin en güzel şekilde izlenebilmesi için gerekli olan en üst düzey yabancı dil eğitimi de burada verilmektedir.

Ortalama bir hesapla her yıl bir Fen Lisesi’ne alınacak öğrenci sayısı 96’dır. Bir sınıftaki öğrenci sayısı ise 24’ü geçmediğinden eğitimde oldukça yüksek kalitede hizmet verilmektedir. 8. Sınıf öğrencilerinin sınava girmeye hak kazandığı bu lise için 6. Ve 7. Sınıflardaki Türkçe, Matematik ve Fen Bilgisi derslerinin her birinin yılsonu ortalama notu en az Orta olmalıdır. Ayrıca yılsonu ağırlıklı ortalaması da en az 4.00 olmalıdır. Öğrencilerin bu okullarda nakil yaptırabilmesi için açık kontenjan bulunması gerekmektedir. Ayrıca naklen gidilecek olan okuldaki en son okula kayıt yaptırmış olan öğrencinin sınavı kazandığı yıldaki giriş taban puanından az olmaması gerekmektedir.

Hakkında Sosyal Bilgiler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Öğrenci Hakkında Öğretmen Görüşleri

BU DÖNEM OLDUKÇA İYİYDİN. KARALILIĞIN VE KENDİNE GÜVENİN ÇOK GÜZEL.SENİ TEBRİK EDERİM. YİNE GÜZEL BİR ...