Devlet Protokolünde Resmi Karşılama ve Uğurlama

Yabancı devlet ve hülümet adamlarını ülkemizi ziyaretinde karşılama ve uğurlama töreni yapılmalıdır. Karşılama töreninde öncelikle şeref kıtası sonra rütbesine göre karşılama heyeti  konuğun sağ tarafından kalacak şekilde sıraya geçerler.Uğlama töreninde ise şeref kıtasından sonra heyet sıraya geçer fakat en son en rütbeli kişi konuğun elini sıkacak şekilde tertip alınır.Kadınlarda sıra önemli değildir.

Otomobil ile karşılama yapılıyorsa. Karşılama heyeti otomobilin sağ tarafından diğerleri ise otomobilin sol tarafından durular.Eşli karşılama yapılıyorsa kadınlar genellikler selamlama pozisyonunda dururlar. Uğurlanan konuk camı açarak genellikle el sallar buda nezakettendir.

Devlet başkanları uğurlanırken eğer eşli ise folklorik kıyafetteki bir kız yada erkek çocuğu çiçek takdim eder.Bu bir gelenek olmuştur. Cumhurbaşkanı bir davete geldiğinde anons edilir ve saygı gereği ayağa kalkılır.Düğüne geldiğinde fark edilmesi ile birlikte ayağa kalkılmalıdır.

Bir devlet başkanı uçağı Şeref salonu binası önünde karşılama heyeti , bando ve tören bölüğü yerini alır. Kırmızı halı yere serilir. Uçak halının önünde yer alacak şekilde park eder. Ülkenin büyükelçisi ve protokol  genel müdürü uçağa girerek konuğu selamlar.Uçağın merdivenlerinin önünde devlet başkanı ve eşi konuğu karşılar.Çiçek verilir.Resmi törenin başlaması ile birlikte 21 pare top atışı yapılır

Hakkımızda Kızıl Elma

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Tasinir yil sonu islemleri

TKYS yıl sonu işlemleri

TKYS YILSONU İŞLEMLERİ Burada anlatacağımız işlem basamakları yönetim raporlarında herhangi fark oluşmamış, muhasebe ile harcama …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir