Das Weisse Band / The White Ribbon / Beyaz Bant Filmi

Das Weisse Band / The White Ribbon

İmdb Puanı : 8.1

Menşei : 2009 İtalya – ABD – Almanya

Tür : Dram Gizem Suç

Yönetmen : Michael Haneke

Oyuncular : Ulrich Tukur, Susanne Lothar, Leonie Benesch, Steffi Kühnert, Burghart Klaußner

Film Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü aldı. Haneke neredeyse her filminde toplumsal eşitsizlikler, düzen bozuklukları ve adaletsiz sistemler sebebiyle kurban edilen  çocukları anlatıyorBaşladığından itibaren siyah beyaz olması da o gerilimli havayı doyasıya yaşatıyor seyirciye. Hatta öyle anlar geliyor ki ekran tek bir planda kapkaranlık ve sessiz kalıyor

1. Dünya Savaşı arifesinde geçen hikâye, bir köyde gelişen tuhaf kazalardan yola çıkıyor. Eğitim, din, gelenek, masumiyet gibi kavramları, köyün soysal dengeleri üzerinden yansıtan film, köy öğretmeninin geriye dönerek anlattığı bir hikâye olarak işleniyor. Olaylar 2. Dünya Savaşı Almanya’sının toplumsal temellerini gözler önüne seriyor.

film bir köyde gelişen ilginç olayları ele alıyor. her şey köyün doktorunun köye gelirken ağaçlara bağlanmış metal telle attan düşürülmesiyle başlıyorbunu buna benzer komplo olaylar takip ediyor. film boyunca her haneke filmi gibi rahatsız oluyorsunuz diyaloglardan ya da durumlardan. kafanızda binbir türlü olay kuruyorsunuz hangisi acaba diye.

Filmin konu edindiği bu ürkütücü, hastalıklı ve klostrofobik atmosferi Ülke geneline yayacak olursak; aile içi cinsel istismara, şiddet ve tahakküme mahkum edilerek katı bir taassup içinde sözde eğitilen bu çocukların, I. Dünya Savaşı esnasında askere alınacak yahut arka planda aile hayatı inşa edecek bireyler olacakları ve böylece özlenen beklenen öncü millet inşasının temelinde gizlenmiş çürükler bulunduğu gerçeği, filmin sosyal anlatısı olarak öne sürülebilir.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Covid-19 Corona Okullara Bilgilendirici Afişler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir