Damlacık köyü İzmir’e 33 km Kemalpaşa’ya 13 km Ulucak kasabasına yaklaşık 3 km uzaklıktadır. Tahmini nüfusu 1000 civarıdır.Damlacık köyü hafif yamaca kurulmuştur.Damlacık köyünün ulaşımı kolay sayılabilir. Yolları asfalt olup Ulucak kasabasına ilden ve ilçeden her 20 sakikada bir dolmuş ve belirli aralıklarla belediye otobüsü .alışmaktadır.Ulucak kasabasından sonra damlacık köyüne düzenli dolmuş olmasada traktör ve şahıs arabaları ile ulaşmak kolaydır.

Damlacık köyünün gençleri hemen hemen hepsi köy içindedir.Dışarıya göç yok denecek kadar azdır.Sanayinin de etkisi ile tek tük göç almaktadır.Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.Tarım ürünü olarak kiraz, üzüm ve zeytindir.Azda olsa arpa ve buğday tarımı yapılmaktadır.Hayvancılıkla geçinen aile azdır fakat her evde keçi ve koyun mevcuttur. Köyün gençleri son zamanlarda organize sanayide çalışmaktadır.

Köyün alt yapı sorunu bulunmamaktadır.Yakın zamanlardaalt yapı ile yoğun çalışma yapılmış su ve kalanizasyon iyileştirilmiştir.Evler yeni ve eski olmak üzere ikiye ayrılır.Yeni tip evler modern ve betonermedir.Kiralar 200 civarıdır.Kiralık evler bulunabilir.Halkın tamamı yörüktür.İnsancıl, geleneklerine bağlı ve son derece müsafirperverdir.Çalışkanlıkları ile civar köylerde ün yapmışlardır.

Damlacık köyünde yakın geçmişte TSK’nın yardımı ile güzel ve donanımlı bir ilkokul yapılmıştır.Okulun birtane lojmanı bulunmaktadır.Köyde birden çok üniversite mezunu bulunmaktadır.

Köyün ara yolları parke taşları ile kaplıdır.Ayrıca köy spora aşırı ilgilidir.Damlacık yayla spor adı altında amatör futbol takımları vardır.Köyün gençlerin tamamına yakının futbolcu lisansları vardır.Damlacık Köyü genel alış verişini İlçeleri olan Kemlpaşa ile değilde Ulucak kasabası ile karşılar.Köyde bakkal, fırın, tuhafiyeci, berber, kahvehane gibi dükkanlar vardır.

Köyde vasıta konusunda sıkıntı yoktur.Traktör, kamyonet, taksi bolca vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir