Çocuk ve Hafıza

Çocuk ve Hafıza

Eğitim ve öğretimde hafızayı diri tutmak için anne ve babaların bu konuda çocuklarına ciddi rehberlik etmeleri gerekir. Etkili öğrenme, öğrenilenlerin kalıcı olmasını öngörür. Öğrenme, aşama aşama gerçekleşen bir süreçtir. Unutma, öğrenmenin tersidir. Öğrenilenlerin unutulmaması için hafızanın diri tutulması gerekir. Hafızayı olumsuz etkileyen televizyon dizilerinden, gereksiz bilgilerden, yalan yanlış ve uyduruk mekanik oyunlardan uzak durmak gerekir. Yatmadan önce yapılan son tekrarın unutmayı önlediği öteden beri bilinir. Bu nedenledir ki yatılı okullarda eğitim başarısı yüksektir. Gece ve sabah okumalarının ve ders çalışmalarının başarıyı iki katına çıkaracağı ve hafızayı diri tutacağı unutulmamalıdır. Öğrencinin hafızasına yer etmek için şu beş anahtarı göz önünde bulundurmak gerekir.

1)            Güçlü bir başlangıç yapmak.

2)            Düzenli tekrarlar yapmak.

3)            Alışılmamış vurgulamalar ve benzetmeler yapmak.

4)            Katılımı artırmak.

5)            Güçlü bir bitiriş yapmak.

Derse başlarken ne anlatacağınızı anlatarak işe başlayın. Dersi bitirirken de ne anlatmış olduğunuzu söyleyin. Böylece hafızalarda kalıcı olması mümkün olur. Bu konuda şunları bilmeli ve uygulamalı

–              İlgi duyduğunuz şeyleri hatırlamanız çok daha kolaydır.

–              Dikkat Unutmak istemediğiniz şeylere dikkat edin.

–              Seçme Belirgin şeyleri seçin ve onlar üzerinde yoğunlaşın.

–              Anlama Yeni bilgiyi ne kadar çok anlarsanız, o kadar hatırlarsınız.

–              Unutmamaya istekli olma Kendimizi unutmamak için zorlayabiliriz. Ne kadar unutmamaya çalışırsak, o kadar kolay hatırlarız.

–              Güven Olumlu zihni hazırlık. Kendinizi hatırlıyor olarak gözünüzün önünde canlandırın. O zaman bu, gerçekleşecektir.

Egona (boş gurura) kapılma Egonuzun, unutmamanız gereken bilgiyi edinmenize engel olmasına izin vermeyin.

Çağrışım Daha iyi hatırlamak için konular veya eşyalar arasında bağlantı kurun.

Birikim sağlama Bir konu hakkında ne kadar çok deneyiminiz olursa, yeni bilgiyi unutmamanız da o kadar kolay olacaktır. Düzenleme Konuları mantıki gruplar halinde sınıflandırın.

Yeni hafıza oyunları ile alıştırma yapma Yeni hatırlama teknikleri ile ne kadar çok alıştırma yaparsanız, hafızanız o kadar güçlü olacaktır.

Hakkımızda Kızıl Elma

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Öğrenci Hakkında Öğretmen Görüşleri

BU DÖNEM OLDUKÇA İYİYDİN. KARALILIĞIN VE KENDİNE GÜVENİN ÇOK GÜZEL.SENİ TEBRİK EDERİM. YİNE GÜZEL BİR …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir