Anasayfa / Rehberlik / Çocuk Eğitiminde Annenin Etkisi

Çocuk Eğitiminde Annenin Etkisi

Eğitimde Annenin Etkisi
Annelerin çocuk eğitiminde yeri ve payı büyüktür. Beşiği sallayan el, dünyaya hükmeder. Sözü annenin kuşakların oluşumundaki etkisini en güzel şekilde açıklamaya yeterlidir. Çocukların en fazla gördüğü ve beraber yaşadığı kimseler annelerdir. Çocuğun en yakını ve üzerinde en fazla titrediği yine annedir. Uyandığında ilk gördüğü, uyuduğunda son gördüğü insan annedir. Korktuğunda ve ağladığında onu şefkat dolu kucağına alan annedir. Anne kucağı çocuk için en güvenilir sığınak, merhamet dolu bir saray ve ısıtan bir ocaktır. Anneler bu sorumluluklarıyla çocuklar üzerinde çok etkilidirler. Anneler sevgileriyle, övgüleriyle, öğütleriyle çocuklar üzerinde her zaman etkilidirler. Muhterem babam Mehmet Çağlayan Hocamızın İslâmî Harekette Ulema adlı eserindeki övülen bir annenin çocuğuna yapmış olduğu şu örnek uyarıyı buraya aktarmakla bu konunun önemini daha da belirtmiş oluruz.
Ey oğulcuğum,
Hele otur da sana şöyle bir nasihat edeyim. Allah sana yardım etsin. İşini ve sözünü doğru kılsın. Gel sana biraz nasihat edeyim; çünkü nasihat pek çok anlamda faydalar getirir.
Ey oğulcuğum,
Söz gezdirmekten sakın; çünkü söz gezdirmek insanlar arasına kin sokmaya ve sevenleri birbirinden ayırmaya sebep olur, insanların kusurlarını ve gizli hallerini aramaktan sakın; çünkü bu durumda düşmanların ve nefret edenlerin çok olur. Sakın dininde mertlik etme. İnancını hiçbir şeye feda etme. Malından da cimrilik yapma. İhtiyacın olduğu zaman kerem ve iyilik sahibi insanlara ihtiyacını arz et. Hiçbir zaman soyu bozuk ve verdiğine minnet eden insanlara ihtiyacını arz etme; çünkü o tip insanlar taş gibidir. Onlardan su akmaz. Yapacağın her şeyin ölçüsü şu olsun Başkaları tarafından yapılan işi hoş görürsen sen de onu yapabilirsin. Yapılan işi kötü görürsen, ondan sakın; çünkü insan kötülüklerini ve eksikliklerini görmez.
Kimin muhabbeti, sözünde ve görünüşünde olur, yaptıkları da davranışlarına ters düşerse rüzgârın yön değiştirdiği gibi dostları da ondan yüz çevirir ve dönerler. İnsanların birbirine yaptıkları en büyük kötülük aldatmadır. Kim ki kendisinde ilim ve cömertlik toplarsa o çok güzel bir süsle süslenmiştir.
VELİ ANDI
Ben anayım, ben babayım Hayatım boyunca
Bütün çocukları değerli bileceğime,
Onların temel hak ve özgürlüklerini koruyacağıma,
Toplum için gelecek için
Onlardan bilgilerimi esirgemeyeceğime,
Onları, zarar veren her kötülükten koruyacağıma,
Sürekli okuyup bilgilenip Kendimi geliştireceğime,
Temel ahlakî değerlerimizi ve inancımızın ilkelerini doğru olarak öğreteceğime,
Her şeyden önce olumlu bir örnek olacağıma,
Çocuğuma dinlemeyi, düşünmeyi, doğruluğu, adaleti, araştırmayı, okumayı, öğrenmeyi ve sevmeyi sevdirecek bir çevre hazırlayacağıma,
Çocuğumu başkalarının çocuklarıyla kıyaslamayıp olduğu gibi kabul edip onu ilgi, sevgi ve sabırla yetiştireceğime,
SÖZ VERİYORUM.

Hakkında Sosyal Bilgiler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Öğrenci Hakkında Öğretmen Görüşleri

BU DÖNEM OLDUKÇA İYİYDİN. KARALILIĞIN VE KENDİNE GÜVENİN ÇOK GÜZEL.SENİ TEBRİK EDERİM. YİNE GÜZEL BİR ...