Çanakkale Zaferi anma progromı

18 MART ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA TÖRENİ

»Sayın öğretmenlerim,Değerli Arkadaşlarım;

Bugün Çanakkale Zaferinin …….’inci yıldönümüdür.Bütün dünya uluslarının tarihlerinde kahramanlıklarla dolu günler vardır.Ama hiçbir ulusun tarihinde hem coşkuyla, hem de hüzünle anılan bir günleri yoktur.

Coşkuluyuz; çünkü bu önemli günde Türk ulusu ittifak halindeki düşman birliklerine karşı büyük bir zafer kazanmıştır.Bilimin ve teknolojinin en son icadı silahlara karşı göğsünü siper etmiş, o silah üstünlüğü ile övünen düşmanlarına “Çanakkale Geçilmez” dedirtmiştir.

»Üzüntülüyüz; çünkü yaşadığımız bu cennet vatanın özürlüğü ve bağımsızlığı adına yüz binlerce vatan evladı Gelibolu Yarımadasını kanıyla sulamış,canını vermiştir.Yaşama ve varolma hakkı elinden alınmak istenen Türk ulusu,tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık göstererek Türk’ün adını dünyaya bir kere daha duyurmuş,Çanakkale’de kahramanlığın destanını yazmıştır.

Çanakkale Savaşı I.Dünya savaşı içersinde özel bir öneme sahiptir.Tarihin akışını değiştiren bu özellik,Türk ulusuna yeniden yaşama hakkını vermiştir.

Günün anlam ve öneminden bahsedecek konuşmasını yapmak üzere ……. Sınıfı öğrencisi ……………………………….…’i buraya davet ediyorum.

»Okulumuz ……..sınıfı öğrencisi ……………………………….”Çanakkale adlı şiirini okuyacak.

Türk ordusu Çanakkale’de ortaya koyduğu cesaretle düşman askerine büyük bir ders vermiştir.Türk ordusu  askeri başarısının dışında  düşmana karşı gösterdiği insâni davranışlarıyla da bütün dünyaya örnek olmuştur.

Okulumuz ………..sınıfı öğrencilerinden ……………………………………. “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirini okuyacak.

»Okulumuz ………sınıfı öğrencilerinden………………………..……….. “Bir Düşman Askerinin Anıları”adlı yazısını okuyacak.

Çanakkale bir kahramanlığın ifadesidir.Sayıca ve silahça üstün itilaf devletlerine karşı “Mehmetçik” iman dolu göğsünü siper etmiş,ölerek ölümsüzlüğün sırrına ermiştir.

Okul koromuz “Çanakkale Türküsü’nü seslendirecekler.

Okulumuz ………..sınıfı öğrencilerinden ………………………………. “Cenk Türküsü” isimli şiirini okuyacak.

»Okulumuz ………..sınıfı öğrencilerinden …………………………………. “Bir bayrak Rüzgar Bekliyor” isimli şiirini okuyacak.

Çanakkale Savaşı tarihin en kanlı savaşlarından biridir.Küçücük bir yarımadaya yaklaşık 250 bin vatan evladı,ulusun geleceği uğruna hayatını feda ederek şehit olmuşlardır.İngiliz,Fransız,İtalyan,Hintli ve Yeni Zelandalı askerlerinden meydana gelen ve her renkten , her ırktan yüz binlerce asker ,bir avuç yarımadada aylarca Mehmetçiğin üzerine ateş kusar.

”Göklerin ölüm indirdiği, yerlerin ölü püskürttüğü” Çanakkale’de Mehmetçik ölümsüzleşir.Oraya altın harflerle yurt sevgisinin,ulus sevgisinin ve kahramanlığın adını yazar.

Okulumuz ………sınıfı öğrencilerinden …………………………………….…… “Bayrak” adlı şiirini okuyacak.

»Bayrakları bayrak yapan üzerindeki kandır

Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.

Evet,Çanakkale geçilemez, geçilemeyecektir de…Çanakkale Savaşları tarihte eşi benzeri bulunmayan en büyük ve en kanlı savunma savaşıdır.Orada 252 bin Türk evladı,kanını akıtmış,canını vermiştir.

Sevgili Arkadaşlarım; minnet ve şükran borcumuz bulunana Aziz şehitlerimizden bize emanet kalan bu vatanı korumak ve yüceltmek bizlerin görevidir.Onlar Çanakkale’de altın harflerle kahramanlığın adını yazdılar.

Bizler de güzelim vatanın adını altın harflerle Çağdaş dünyanın doruklarına yazdığımız zaman,minnet ve şükran borcumuzu ödeyebiliriz.

Saygı ve Sevgilerimle …

Çanakkale şehitlerini anma törenimiz burada sona ermiştir.Hepinize teşekkürler.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Anadoludaki 1.Beylikler Dönemi 1

Anadolu’da Kurulmuş Bazı Medeniyetler

Anadolu’da Kurulmuş Bazı Medeniyetler Anadolu, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler arasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir