Anasayfa / Rehberlik / Benlik Saygısının Geliştirilmesi İçin Öneriler

Benlik Saygısının Geliştirilmesi İçin Öneriler

Benlik Saygısının Geliştirilmesi İçin Öneriler

Çocuğun fıtratında her türlü güzellik ve yetenek vardır. Onu keşfetmek, geliştirmek, şekillendirmek, çevrenin sistemli katılımı ile daha zenginleştirmek mümkündür. Ev yaşantıları, tatiller, okul ortamı, yakın aile ilişkileri, izinler, adaplar, emirler kişilik ve benlik kavramının oluşumunda önemli izler bırakır. Ailelerin zengin donanımlarla rahmet ve sevgi ile iletişim kurmaları, çok yönlü davranış zenginlikleri ile örnek olmaları gerekir.

Emir ve yasaklarla değil, çocuklarınıza sevgiyle yaklaşıp sen mesajı yerine biz mesajı verin. Kendi duygularınızdan söz edin, istenmeyen davranışlar karşısında duygularınızı ve beklentilerinizi dile getirin. Duyguları reddetmek yerine duyguları isimlendirin. Açıklama ve mantık yerine, isteklerini ve hayal dünyasını sunmasına fırsat tanıyın. Öğütler yerine onları cesaretlendirip onaylayın. Ona değer verin. Özelliklerini, yeteneklerini ifade edebilme fırsatları tanıyın. Oluşturacağınız özgüven onların gizli yeteneklerini ortaya çıkarmasında önemli bir yer tutar. Bunun için şunları önemseyin

–              Sözcüklerinizi dikkatle seçin.

–              Olumlu düşünme becerilerini geliştirin.

–              Çocuğunuzun en iyi özelliklerini ortaya çıkarın.

–              Takdir edin ve yüreklendirin.

–              Yürekten dinleyin.

Bu sempatik yaklaşımlarınızla çocuğunuzdaki değişimleri kontrol eder olumlu yönde adım atmalarını sağlamış olursunuz. Her şey benim veya ben çağında aileler çocukları ile daha yakın ilgilenmeli. Aykırı davranışların geçici olduğunu bilmelidir. Çocuklarınızın yemeye içmeye oyuna ihtiyaçları olduğu gibi sizi dinlemiyor görünseler bile öğütlerinize, sohbetlerinize rehberliğinize her zaman ihtiyaçları vardır unutmayın.

Hakkında Sosyal Bilgiler

Bir yorum

  1. güzel bilgi tesekkurler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Öğrenci Hakkında Öğretmen Görüşleri

BU DÖNEM OLDUKÇA İYİYDİN. KARALILIĞIN VE KENDİNE GÜVENİN ÇOK GÜZEL.SENİ TEBRİK EDERİM. YİNE GÜZEL BİR ...