ani harebeleri 1

Ani Harabelerine Nasıl Gidilir?

Ani Harabelerine Nasıl Gidilir?

Ani harabeleri bildiğiniz gibi Kars ili sınırında.Peki oraya nasıl gidebiliriz önce bunu açıklayacağım daha sonra ufak tefek orası hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Ani Harabeleri Kars merkezden yaklaşık 45 km.Buraya dolmuş yada düzenli bir araç çalışmamakta. Kars’a hafta içi aşağı yukarı her gün uçak bulunmakta.Sun Express her hafta salı günü İzmir’den direk uçusu bulunmakta.Daha müjdeli haberi vermedim.Anadolu Jet’in de yaklaşık her gün Kars’a uçağı var.İzmir’den ve İstanbul’dan gelecekler olanlar Ankara aktarmasına maruz kalacaklar.

Diyelim ki Kars’a hava alanına geldiniz.Havaalanından merkez 5-6 km civarı dolmuş ve taksiler yada servisler bulunmakta.Merkeze geldikten sonra Ani’ye gitmek için bir kaç tercihiniz olacak.

-Ya taksi kiralayacaksınızYaklalık 1 günlüğüne 90 TL civarı 35 – 40 TL yakıt koyarsınız.Gönlünüzce gezer gelirsiniz.

ani
Ani harebeleri

-Yada Kars’ta kime sorsanız “Ani harabeleri dolmuşları nereden kalakar” size tarif ederler fakat hemen sevinmeyin Ani Harabelerine dolmuş yok o dolmuş Ani Harabesinin yakınındaki köyün dolmuşu.Fakat bu dolmuş en erken öğlen saat 1 gibi kalkar.Daha sonra akşam 3 gibi.Bir kötü haber daha bu dolmuşların Kars’a geri dönüşleri yok.Yani Köyden sabah Kars’a gelirler, akşam köye geri dönerler.

-Sevindirici bir haber vermek istiyorum.Ani harabesinin yakınındaki köyün dolmuşlarının kalktığı yerde ticari taksi durağı var.Orada ki bazı taksiciler o köyden o yüzden sizi ucuza götürüp orada 2 saat kadar bekleyebiliyorlar.Yani sizi oraya bırakıyor 2 saat kendi evinde dinleniyor sonra sizi alıp Kars’a getiriyorlar.Yaklaşık sizden 70 TL alabilirler.

-Kendinizi Ani’ye bir şekilde attığınızda yaz aylarında orada mutlaka aracı bulunan bir ziyaretçi vardır.Rica ettiğinizde sizi arabasına alabilir.

-Anide konaklayabileceğiniz bir otel, pansiyon bulunmamakta.Bilgilerinize.

-Diyelim ki Kars’a geldiniz.Gece konaklamak istiyorsunuz.Kalacak yer sorununuz olacağını sanmıyorum.Yeterince otel bulunmakta.Fakat otel seçiminde biraz dikkatli olunuz. Öğretmenevi bilhassa size hem ucuz hem de iyi ve güvenli bir yer olan DSİ misafirhanelerini öneririm.Sıcak su, kalorifer, televizyon, dolap bulunmakta.Hemde fiyatı uygun.23 TL civarı.Fakat kesenize göre 4 yıldızlı otellere doğru gidebilirsiniz.

-Kars’a geldiniz de mutlaka Kars kalesine gitmelisiniz.Kars kalesi Anadoludaki kalelere nazaran büyükler sınıfına sokulabilinir. Daha sonra belki Kars Kalesini anlatabilirim. Kars’a gelmişken balı ve kaşarını tadın derim ben.

ani harebeleri
Ani harabeleri

Ani askeri bir kale olarak 1750 metre yüksekliktedir.Ani Harabeleri ile Ermenistan arasında Arpaçay akmaktadır.Ani Harabelerinin tam karşısı Ermenistan olup taş ocakları ve askeri yapılar bulunmaktadır.Taş ocaklarınıda tarihi yapılara zarar vermek için açtıkları söğlenmektedir.Dinamitler patladığında

yapılara zarar vermemesi mümkün değil.

Ani Harabelerinin tarihini burada anlatmayacağım.Kültür ve Turizm Bakanlığı u konuda gerçekten mükemmel bir site yapmış.Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1.ABULHAMRANTS KİLİSESİkars

2.ANİ KATEDRALİ

3.ATEŞGEDE

4.SURLAR

5.SURP ARAK’ELOTS KİLİSESİ

6.KUŞ EVLERİ

7.KAYA ŞAPELİ

8.GAGİK KİLİSESİ

9.İPEK YOLU KÖPRÜSÜ

10. SELÇUKLU SARAYI

11. KÜÇÜK HAMAM

12. MANUÇEHR CAMİİ

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

avrupa

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Küresel Bağlantılar Türkiye’de ve Dünyada Barış Uluslararası Kuruluşlar

İçindekiler1 TÜRKİYE’DE ve DÜNYADA BARIŞ ULUSLARARASI KURULUŞLAR1.1 ÜLKEMİZİN İÇİNDE YER ALDIĞI ULUSLARARASI KURULUŞLAR1.1.1 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER1.2 …

3 Yorumlarınız

  1. Sosyal bilgiler dersini çok seviyorum

  2. ani köyünün en az üç dolmuşu var sızınde beltıyınız gıbı karstn hareket saatı 0013 köye varış 0015 ve karsa dönüş yok ama korkmayın tüm orad bulunan tüm yabancıları köylülerımiz misafir eder en iyişekilde ağırlaylar hiç kuşkunuz olmasın

  3. türkan canpolat

    benim ödevimle ne alakası varsa yaaaaa:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.