Wilson ilkeleri
wilson

ABD’nin 1.Dünya Savaşına Girmesi ve Wilson İlkeleri

ABD’nin Savaşa Girmesi

Savaşın başında tarafsızlığını ilan etti. Ama İtilaf devletlerine silah satıyordu. Almanya buna tepki gösterdi ve Alman denizaltıları Avrupa’ya silah taşıyan gemileri batırmaya başladı. Son olarak iki ABD yolcu gemisini batırınca ilişkiler bozuldu. İtilaf devletleri Rusya ve Romanya’nın çekilmesiyle sıkıntıya düştü. İtalyan ve Sırplar bekleneni veremiyordu. ABD’nin savaşa girmesi şarttı. İtilaf devletleri ABD başkanı Wilson’un şartlarını kabul ettiler. Almanya ABD’ye karşı Meksika’yı savaşmaya ikna etmeye çalışınca ABD Almanya’ya savaş açtı. 2 Nisan 1917

Wilson ilkeleri
Wilson İlkeleri

WİLSON İLKELERİ

ABD’nin savaşa girmesi savaşın bitişini hızlandırdı. ABD başkanı Woodrow Wilson savaşın sona ermesi için 14 maddelik bir bildiri yayınladı. İngiltere ve Fransa ABD’nin savaşa devam etmesi için bu maddeleri kabul etti.

Wilson İlkelerinin Önemi

1- Osmanlı Milliyet prensibine göre parçalanmak istenmiştir. Bu durumdan cesaretlenen azınlıklar cemiyetler kurarak bağımsız devlet için faaliyetlere başlamışlardır.
2- İtilaf devletleri bu ilkeleri kabul etti. Fakat savaş sonrası imzalanan antlaşmalarla çıkarlarına uygun maddeleri uygulayıp çıkarlara ters maddeleri göz ardı ettiler.
3- Wilson İlkelerinin devletlerarası eşitlik prensibine uygun olması İttifak devletlerinin savaştan çekilmesini hızlandırdı.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

2023 Öğretmen Seminer Konuları ve Süreleri

2023 Öğretmen Seminer Konuları ve Süreleri

2 Yorumlarınız

  1. Sınav için daha kısa cevaplar olabilirdi

  2. güzel olmuş saolun sosyal ödevlerine yardımcı oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir