Gönderen Konu: kore savaşı'nda türkiye hangi taraftaydı  (Okunma sayısı 509 defa)

Çevrimdışı velikz

• Administrator
  • Usta Öğretmen
  • Rep +1/-0
kore savaşı'nda türkiye hangi taraftaydı
« : Mart 05, 2023, 03:59:11 ÖS »
Kore Savaşı, 25 Haziran 1950'de Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye saldırmasıyla başlayan ve 27 Temmuz 1953'te ateşkes anlaşmasıyla sona eren bir çatışmadır. Savaş, Güney Kore'yi destekleyen Birleşmiş Milletler güçleri ve Kuzey Kore'nin destekçisi olan Çin ve Sovyetler Birliği arasında gerçekleşti.

Kore Savaşı, II. Dünya Savaşı'nın sona ermesinden sonra Kore Yarımadası'nın bölünmesi sonucu ortaya çıkan bir gerilim dönemiyle başladı. Kuzey Kore lideri Kim Il-sung, birleşik bir Kore'yi amaçlayan agresif bir politika izledi ve sonunda Güney Kore'ye saldırdı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin bu saldırısını kınayan bir karar aldı ve Güney Kore'ye yardım etmek için bir güç gönderme kararı aldı.

Birleşmiş Milletler Güçleri, Güney Kore'ye askeri yardım sağlamak için 21 ülkeden 1,5 milyon asker gönderdi. Çin ve Sovyetler Birliği ise Kuzey Kore'ye yardım etmek için birliklerini yolladılar. Savaşın ilk yılında Birleşmiş Milletler Güçleri, Güney Kore'nin çoğunu geri aldı ancak Çin'in dahil olmasıyla savaşın boyutu değişti. Savaşın son iki yılında taraflar arasında yoğun çatışmalar gerçekleşti ancak sonunda ateşkes anlaşması imzalandı ve savaş sona erdi.

Kore Savaşı, savaşın sonucu açısından belirsiz bir çatışma olarak kabul edilir. Savaşın sonucu olarak Kore Yarımadası bölünmüş kaldı ve Kuzey Kore, Sovyetler Birliği'nin desteğiyle komünist bir rejim kurdu. Güney Kore ise Amerika Birleşik Devletleri'nin desteğiyle demokratik bir hükümetle yönetildi.

Kore Savaşı, Soğuk Savaş döneminin en önemli çatışmalarından biridir ve Batı bloku ve Doğu bloku arasında gerilimi artırdı. Ayrıca, savaşın sonucu Kore Yarımadası'nın bölünmesine ve Kuzey Kore'nin komünist bir rejimle yönetilmesine yol açtı. Bugün, Kuzey Kore'nin nükleer silah programı nedeniyle Kore Yarımadası hala bir güvenlik riski oluşturuyor ve savaşın sonuçları hala hissediliyor.

Sosyal Bilgiler

kore savaşı'nda türkiye hangi taraftaydı
« : Mart 05, 2023, 03:59:11 ÖS »