Gönderen Konu: CUMHURİYETLE BİR MİLLETİZ CUMHURİYETİN VATANDAŞLARIYIZ  (Okunma sayısı 14243 defa)

Çevrimdışı Sosyal Bilgiler1

• Administrator
  • Usta Öğretmen
  • Rep +712/-3
1-CUMHURİYETÇİLİK: Devlet yöneticilerinin , halkın oyuyla  belli bir süre için seçildiği ; millet egemenliğine(yönetim gücüne) dayanan yönetim şekline  Cumhuriyet denir.
Cumhuriyetçilik , cumhuriyet yönetimini benimsemek , korumak  ve  yaşatmak demektir.
Atatürk'e göre "Türk ulusunun karakter ve âdetlerine en uygun olan yönetim, cumhuriyet yönetimidir." Çünkü cumhuriyet; ulusun egemenliğini devletin yurttaşa ve yurttaşın devlete hak ve görevlerini en iyi düzenleyen devlet biçimidir. Cumhuriyetçiliğin başta gelen niteliğini Atatürk, "Egemenlik kayıtsız ve şartsız ulusundur." diye belirtmiştir.
Atatürk’ün  Cumhuriyetçiliği , Demokrasiyi  temel alır  ve şu esaslara dayanır:
1-   Egemenlik (yönetim gücü), millete aittir.
2-   Devlet yönetiminde son söz , milletin seçtiği meclistedir.
3-   Millet adına yasaları , meclis (yasama organı) yapar.
4-   Halk , yöneticilerinden memnun olmazsa , belli bir süre sonra başkalarını seçebilir.
5-   Millet , seçme ve seçilme hakkını kullanarak devlet yönetimine katılır.

Atatürk'ün cumhuriyetçilik ilkesi doğrultusunda anayasamızın birinci maddesinde "Türkiye Devleti bir cumhuriyettir." ifadesi yer almıştır. ikinci maddede de,  cumhuriyet yönetiminin niteliği olarak , “Türkiye Cumhuriyeti Devleti  demokratik,laik ve sosyal bir hukuk devletidir”  ifadesine yer verilmiştir. Anayasamızdaki bu maddeler değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'nin her alanda geliştirilmesinde ve korunmasında Türk Gençliğini temel bir güç kaynağı olarak düşünür. Çünkü, gençlik bir ülkenin geleceğidir. Bu nedenle Atatürk, en büyük eserim dediği  Cumhuriyet’i , iç ve dış  tehditlere karşı Türk Gençliğine emanet etmiştir.Bizler , bu emaneti korumak ve yaşatmak için  görevlerimizi en iyi şekilde yapmalıyız
.

Çevrimdışı PeRi

• Usta Öğretmen
  • Rep +33/-10
Ynt: CUMHURİYETLE BİR MİLLETİZ CUMHURİYETİN VATANDAŞLARIYIZ
« Yanıtla #1 : Ekim 13, 2009, 07:29:42 ÖS »
SAĞOLUN
fORUMDA PAYLAŞIMDA BULUNMAK İÇİN
1. http://www.sosyalbilgiler.org/forum/indir linke tıklayıp dosyanızı yükledikten sonra  size verilen linki kopyayıp yapıştırabilirsiniz.
2.http://www.sosyalbilgiler.org/forum/index.php?action=downloads bu linkten uygun bölüme dosyanızı yükleyebilirsiniz.
3. Yada yeni konu açıp ek özellikler kısmına tıklayıp dosyanızı yükleyebilirsiniz.

!!! Okuyorsun, eğleniyorsun, öğreniyorsun. Paylaş ki başkaları da okusun, eğlensin, öğrensin !!!

Sosyal Bilgiler

Ynt: CUMHURİYETLE BİR MİLLETİZ CUMHURİYETİN VATANDAŞLARIYIZ
« Yanıtla #1 : Ekim 13, 2009, 07:29:42 ÖS »