Gönderen Konu: Bölgelerimize Göre Nüfus ve Yerleşme  (Okunma sayısı 907 defa)

Çevrimdışı velikz

• Administrator
  • Usta Öğretmen
  • Rep +1/-0
Bölgelerimize Göre Nüfus ve Yerleşme
« : Ocak 22, 2022, 09:54:35 ÖS »
Bölgelerimize Göre Nüfus ve Yerleşme:
Akdeniz Bölgesi’nde; tarımın, turizmin, ticaretin ve sanayinin gelişmiş olması bölgenin nüfus
yoğunluğunu arttırmıştır.
Marmara Bölgesi’nin yükseltisinin az olması, tarımsal üretim için verimli topraklara sahip olması,
ılıman bir iklime sahip olması gibi doğal etkenler ile sanayi, ticaret bankacılık ve ulaşım gibi
beşerî etkenlerin çok gelişmiş olması nedeniyle ülkemizin en yoğun nüfuslu bölgesidir.
Karadeniz Bölgesi’nde yerleşmeye elverişli düzlük alanlar az olduğu için, bölgede dağlık bir
yerleşme hâkimdir. Bu durum nüfusun az olmasına neden olmuştur.
Ege Bölgesi’nde nüfus daha çok kıyı kesimlerde toplanmıştır. Bunun nedeni; kıyı kesimlerde
tarımsal üretim için verimli ovaların bulunması, iklimin elverişli olması, sanayi, ulaşım, ticaret ve
turizm gibi alanların çok gelişmiş olmasıdır.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi, verimli ova ve platolar ile kaplıdır, ancak kuraklık nedeniyle az
nüfuslanmış bir bölgedir. Nüfus daha çok batıda ve dağ eteklerinde yoğunlaşmıştır. Gaziantep en
yoğun nüfuslu şehridir.
Doğu Anadolu Bölgesi, yer şekillerinin dağlık ve engebeli olması, iklim şartlarının da çok sert
olması nedeniyle nüfus oranı bu bölgede azdır. Nüfusun büyük bir bölümü iklimin daha elverişli
olduğu ve tarımsal üretim yapılan ovalarda yaşamaktadır. Ulaşımın zor olması nedeniyle sanayi ve
ticaret çok fazla gelişmemiştir.
İç Anadolu Bölgesi’nin yüz ölçümüne göre nüfusu azdır. Nüfusun büyük bir bölümü dağ etekleri
ile akarsu kenarlarında toplanmıştır. Ankara’nın başkent olması, ulaşım ve sanayi imkanlarının
gelişmiş olması gibi nedenlerden dolayı Ankara bölgenin en fazla nüfuslu şehridir.
Kamber Ekinci

Sosyal Bilgiler

Bölgelerimize Göre Nüfus ve Yerleşme
« : Ocak 22, 2022, 09:54:35 ÖS »