Gönderen Konu: Cumhuriyetin ilanı kısaca maddeler halinde  (Okunma sayısı 6841 defa)

Çevrimdışı velikz

• Administrator
  • Usta Öğretmen
  • Rep +1/-0
Cumhuriyetin ilanı kısaca maddeler halinde
« : Şubat 07, 2017, 09:11:10 ÖS »
CUMHURİYETİN İLANI (29 Ekim 1923)
   Sebepleri:
   Mustafa Kemal'in egemenliğe cumhuriyete inanan bir lider olması
   Cumhuriyet rejiminin çağdaş toplum oluşturmaya imkan sağlaması
   Fethi Bey hükümetinin istifa etmesinin üzerine yeni hükümet kurulamaması, yönetim boşluğu olması
   Sonuçları:
    Yeni Türk devletinin yönetim şekli belirlendi. (Cumhuriyet)
    Mustafa Kemal'in oybirliğiyle cumhurbaşkanı seçilmesi ile devlet başkanı sorunu çözümlendi. (Cumhurbaşkanı)
    Hükümet bunalımının yaşanmasını engelleyecek kabine sistemine geçilmiştir.

BİLGİ NOTU: Cumhuriyetin ilanından sonra ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal; ilk başbakanı İsmet İnönü; İlk TBMM Başkanı Fethi Okyar olmuştur.

BİLGİ NOTU: Mustafa Kemal milli mücadelenin devam ettiği dönemde rejim sorunu yaşanmaması için koşullar oluşmadığından devletin yönetim biçimini açıklamayı sonraya bırakmıştır.

Demokrasi: Vatandaşların geniş haklara sahip olduğu, devlet yönetimine eşit olarak katılabildiği, görevli ve siyasi liderlerin seçimle belirlendiği, hukuk kurallarına bağlı siyasi sistemdir.
   Cumhuriyet: Egemenliğin millete ait olduğu, hakkını seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı, yönetim şeklidir.
   Kabine Sistemi: Cumhurbaşkanının başbakanı atadığı, başbakanın da bakanları seçerek güven oyu aldığı sistemdir. Bundan önce meclis hükümeti sistemi uygulanmıştır, bu sistemde meclis başkanı hükümetin de başkanıdır.

Sosyal Bilgiler

Cumhuriyetin ilanı kısaca maddeler halinde
« : Şubat 07, 2017, 09:11:10 ÖS »