Yahşi Batı Filmi Tanıtımı ve Eleştirisi

-Yahşi Batı

İmdb Puanı : 7.1

Menşei : 2009- Türkiye

Tür : Komedi, Macera

Yönetmen : Ömer Faruk Solar

Süre : 1 saat 59 dakika

Oyuncular : Cem Yılmaz, Demet Evgar, Ozan Güven, Özkan Uğur, Uğur Polat, Yılmaz Köksal, Zafer Algöz, Zafer Turan

Filmin mükemmel bir konusu var.Komedi malzemesi istemediğiniz kadar bulabilirsiniz.Fakat film bu malzemisini yeterince iyi kullanamamış.Yahşi Batı Flmi için bir uyarıda bulunacağım belaltı espriler oldukça fazla.Ailece izleyecekseniz dikkat etmeninizi öneririm.Çok fazla kaliteli espriler filmde bulmak bir zor .Bunun yanında güzel noktalara değinilmiş ve ince esprilere yer verilmiş.Kültür farkları çok iyi işlenmiş.Yahşi Batı Filminde Türk kültürünün ve Türk insanın kıvrak zekası iyi işlenmiş.Film için para harcanmış dekorlar gerçeğe yakın kostümler iyi tasarlanmış.Görüntü yönetmeni iyi iş çıkarmış.Oyuncular gerçekten kaliteli konu mükemmel fakat tek eksik yönü senaryo iyi çalışılmamış.

Yahşi Batı Filmin Konusu

Neyse konu şu şekilde.Osmanlı Padişahı ABD başkanına bir hediye göndermeye karar verir. Hediye olarak ta büyük bir elmas düşünülür.Bu zorlu ve uzun yolculuk için maliye ve Osmanlı Devletinin gizli polis teşkilatı olan Teşkilatı Mahsusadan Cem Yılmaz görevlendirilir.

Uzun bir yolculuğa çıkılır.Yabancı bir memleket, yabancı bir kültür, yabancı insanlar.Yolda giderken haydutlar tarafından soyulurlar.Elmastan sorumlu maliye elması kaptırır.Osmanlı devletine telgraf çekilir.Sonuç olarak bir telgraf gelir.Sorumlunun kellesi alına diye.Cem Yılmaz arkadaşını öldüremez ve elması canları pahasına bulmaya karar veririler.

Öncelikle hiç paraları yoktur.Para kazanmak için Türk kültürüne özgü komik işler yapar.Örneğin hacivat karagöz oynatırlar, tavuk mangal yaparlar, şerbet satarlar, ve cola turkayı izat ederler.Yani ilk kolayı icat ederler.Çeşitli Osmanlı kültürüne özgü işlerle para kazanmaya çalışırken bir şekilde oranın haydutları tarafından gasp edilirler.

Filmde bir gün kendilerinin ödülle aranan haydutlara benzediklerini öğrenirler.Colayı icat edip içine uyku hapı koyarlar.Birbirlerini sürekli şeriflere teslim edip ardından biri şerif ve yardımcılarına kola ikram eder uyutur ve diğerini hapishaneden kurtarır.Sürekli bu şekilde oyunlarla epeyce bir para kazanırlar.

Bir gün iyi bir silahşör olan Demet Evgar ile tanışırlar.Demet Evgar ile elmasın peşine düşerler.Elması haydutlardan Kızıl deriler çalmıştır.Kızıl derilili kabilesini bulurlar.Buradan da elmasın bir şerifte olduğunu öğrenirler.

Şerifte Zafer Algöz dür.Şeriften elması olmak içim bir bir türlü komik girişimlerde bulunurlar.En sonunda Cem yılmaz filmde bir plan kurarlar.Plana göre İstanbul’un bir semti o kasabayı kardeş ilan eder ve dostluk için bir eğlence ve yağlı pehlivan güreşi tertip eder.Ödül olarak ta elması belirler.Bu şekilde ilanlar bastırır ve oranın valisine gönderir.Bu tertipler tamamen şeriften habersiz yapılır.Vali katılacağını açıklayınca.Şerif mecbur organizasyonu düzenlemeyi üstlenir.Fakat ödül olarak da elması değil de sahte bir taşı vermeyi planlar.

Organizasyon tam da istenildiği gibi gider.Güreşi Cem Yılmaz kazanır.Ödülün sahte olduğu öğrenilir.Hemen filmde başından beri kıvrak zeka örneği bir kez daha gösterilir ve  yeni plan hazırlanır. Şerifle bir güreş tertip edilir ve kasanın anahtarı güreş esnasından ondan alınır.Elmasının kasada saklandığı bilgisini de Cem Yılmaz daha önceden şerifin saf yardımcısından öğrenmiştir.

Anahtar alınır ve hızlı bir oyunla kasadan elmas alınır.Amerikan başkanına elmas verilir.Fakat elması alan Başkan küstah tavırlarda bulunur ve Osmanlı Devletini küçümser.Birde bir Çizme hediye verir. Sinirlenen Cem Yılmaz mükemmel bir beyitle Başkanının ağzının payını verir.

Filmin sonunda İstanbul’a varılır ve yeni bir görev için Hindistan!a gönderilir.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Covid-19 Corona Okullara Bilgilendirici Afişler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir