Veda Atatürk filmini

Veda Filmi

İmdb Puanı: 7.5/10 üzerinden

Menşi: Türkiye – 2010

Tür : Tarihi, Biyografi

Yönetmen: Zülfü Livaneli

Süre : 1.saat 55 dakika

Oyuncular : Dolunay-Soysert, Özge-Ozpirinçci, Ezgi-Mola, Sinan-Tuzcu, Serhat-Kilic

Film ne yazık ki eleştirmenlerce ve kendi kanaatimce yeterince başarılı olmamış. Film senaryosu samimiyetten uzak.Ayrıca bir tiyatro sahnesi gibi.Olaylar hızlı ve basit geçilmiş.Atatürk’ün hayatı 2 saate sığdırılmaya çalışılmış.Seneryoyu ilköğretim çağında ki bir çocuk yazabilecek düzeyde. Ortada sinema sanatına uygun bir film bulmak oldukça zor.Makyaj ve görüntü yönetmeni gayet başarılı.

Film 80 yılların aşırı Kemalist ve solcusu Zülfü Livaneli’nin elinden çıktığı belli.Bazı mantık hataları filmde mevcut.Atatürk 6 yaşında ülkede devrim yapmayı planlıyor yönünde seyirciye bir his uyandırılıyor.O çağlarda kim olursa olsun top, oyun haricinde bir şey düşünmez.Hatta siyasi olaylar hakkında hiçbir şey düşünemez.

Veda filminde bir marjinallikği bulmakta oldukça zorlanıyoruz.Oysa ki Mustafa filminde bilmediğimiz, herkesin söğlemeğe çekindiği  noktalara parmak basıyordu.Mustafa filmini izlerken Mustafa Kemal’in insansı yönüne ağırlık verilmişti.Ve Atatürk hakkında bir çok gizli bilgiyi ve ayrıntıyı Mustafa’dan izlemiştim.Veda’da ise bildik ve sığ senaryo dönmüş

Sonuç olarak filmi çeken ne kadar başarılı ve başarısız olsa da mutlaka ama mutlaka izlenmesi gereken bir film.Çünkü anlatılan hayat sen, ben, değil.Vatanımızın kurucusu Mustafa Kemal Atatürk.Bu değerli şahsın hatırasına bu film izlenir.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Covid-19 Corona Okullara Bilgilendirici Afişler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir