Usta Filmi

Usta Filmi

Usta filmi son zamanlarda gittiğim en iyi Türk filmlerinden biri.Peki nasıl bir şey bu film.Şöğle ki bir konusu ve felsefesi filmin genelinde hakim.Yani yönetmen neyi ve ne yapacağını daha önceden net bir şekilde biliyor.

Filmin konusuna gelecek olursak.

Yönetmen Bahadır Karataş’ın ilk uzun metrajlı filmi ‘Usta’nın çekimleri Eskişehir’de Emek Mahallesi’ndeki sanayi sitesinde başladı. Yetkin Dikinciler ile Fadik Sevin Atasoy’un başrol oynadığı filmde aşk ve hayaller ön plana çıkıyor.Başrollerini Yetkin Dikinciler, Fadik Sevin Atasoy, Şevket Çoruh, Hasibe Eren’in paylaşmış
Filmde işinde uzman bir araba ustası var başrolümüzde de bu krakter bulunuyor.Ustamız Eskişehirin kenar semtinde yüksek bir tepenin üzerinde evi var.Evli hanımın ailesi zengin olmasına rağmen ustamızı sevmiş ve evlenmişler.Birde ustamızın annesi var sevimli mi sevimli.Ustamız gündüz işte gece evinin yanıbaşındaki atölyesinde kendi yaptığı pır pır uçağı yapımı ile vakit geçiriyor.Birde ustamızın hurdacılıkla geçimini sağlayan ve uçağın parçalarını bulan, mükemmel bir kişiliğe sahip olan arkadaşı var.Ustamız uçak yapımı için ailesine gereken ilgiyi veremiyor.Eşi ile sorunlar yaşıyor fakat bir birlerini çok seviyorlar.Neyse havacılık şenliklerine uçaklarını güç bela getiriyorlar.Bir tartışma çıkıyor ve ustamızın dolduruşa gelip uçağına binip kalkış yapmaya çalışıyor çok geçmeden de uçağı düşürüyor.Hafif yaralı bir şekilde kurtuluyor fakat aklı yine hayali olan uçağında.Uçağı yine yapmak isteyince hanımı ailesinin yanına gidiyor.Bir süre hayali olan uçak ile çok sevdiği eşi arasında aklı gidip geliyor ve eşini seçiyor, uçağıda hurdalığa atıyor.
Artık evi ile işyeri arasında vaktini geçiriyor fakat çevrisi kırmaya başlıyor.Eşi bir olaydan sonra ben eski kocamı isterim uçağı beraber yapalım demesiyle hurdalığa gidip eski attıkları uçağı ılıyorlar.Uzun bir çalışmadan sonra ustanın en büyük hayali olan uçağı uçuruyorlar.
Filmde herkezin kendi işi haricinde bir hayali var ve bu hayali peşinde sürekli koşuyor ve asla yılmıyor.İmam aynı zamanda teknikdiröktör.Ustanın kalfası futbolcu olma peşinde. Ustamız uçak yapıp uçmanın peşinde.
Kısacası film sevgi, samimi içten duyguların paylaşıldı ve en önemlisi her insanın var olan hayali uğrunda çalışması gerektiğini ve bu uğraşa sevginin de katılması taktirinde mutlaka başarıya ulaşılacağından bahsediyor.
Film izlenisi belirli bir teması, anafikri olan hoş, güzel bir film.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Avrupa’daki Gelişmeler ve Osmanlı Devleti’ne Etkileri

Avrupadaki Gelişmeler ve Osmanlı Devletine Etkileri

Avrupa’daki Gelişmeler Osmanlı Devleti, 16. yüzyılda Asya, Avrupa ve Afrika’ya yayılmış topraklarıyla gücünün zirvesine ulaşmıştı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir