SÜMERLERLE İLGİLİ SORULAR

0
0
  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
0
0

Günümüzde hayatımızı kolaylaştıran- ihtiyaçlarımızı karşılayan otomobil, tren, bisiklet, otobüs, kaykay… gibi araçlar günümüzden binlerce yıl önce bulunan …………………nın geliştirilmesi ile yapılabilmiştir. Bu icadı yapan ise ……………………… milletidir.

Çok uzun zaman önce insanlar Fırat ve Dicle nehirleri arasına yani …………………………..’ya gelip yerleşmişler. Tarım yapmaya başlamışlar ve hayvanları evcilleştirmişler. Önce köyler inşa etmişler. Köyler büyümüş kralların yönettiği kentlere dönüşmüş. Kentler de zamanla devletler halini almış. Tapınaklar, saraylar yapmışlar. Yazıyı kullanmaya başlamışlar. Böylece eğitim, bilim ve sanat gelişmiş, büyük bir medeniyet haline gelmişler. Mezopotamya medeniyetleri; Anadolu’yu, Mısır’ı, Hindistan’ı etkilemiş.

Tarihçiler, dinozorların yaşadığı dönemlerden günümüze kadar olan zamanı sizlerin öğrenmesini kolaylaştırmak için çağlara (devirlere) ayırmışlar. Yazının kullanılmasından önceki dönemleri “tarih öncesi devirler”, sonraki dönemleri ise “tarihi devirleri” olarak adlandırmışlar. Hz. İsa’nın doğumu “milat” yani başlangıç kabul edilmiş. Hz. İsa’nın doğumundan önceki yıllara Milattan önce (MÖ), sonraki yıllara Milattan sonra (MS) denilmiş. Örneğin yazı MÖ 3200’lerde kullanılmaya başlamıştır. 2017’de olduğumuzu düşünerek (2017+3200=5217) yazının günümüzden yaklaşık 5217 yıl önce kullanılmaya başladığını bulabiliriz.

* Sizce yazı bulunmasaydı yaşamımız nasıl olurdu?

Sümerler, ziggurat denilen büyük tapınaklar inşa etmişlerdi. Bu yapılar piramide benziyordu. Asansörün icadına daha binlerce yıl olduğu için Sümerler yapının üst katlarına merdivenle çıkıyorlardı. Zigguratlar hem okul hem gözlemevi hem de tarım ürünlerinin saklandığı depolardı. Sabah hazırladıkları o ağır kil tabletleri ziggurata götürmek durumundaydılar. Sümerler bu yüksek yapıda Ay’ı, gezegenleri ve yıldızları gözlemliyorlardı. Bu gözlemleri sonucu Ay yılı esasına dayalı takvimi buldular. Günümüzde Ramazan ve Kurban bayramlarının tarihlerini işte bu Ay takvimine göre belirliyoruz.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
Lütfen aşağıda ki hataları düzeltin.
Aşağıda yer alan misafir bölümünden mesaj gönderbilir, zaten bir hesabınız var ise yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*
Web siteniz
guvenlik*
Really Simple CAPTCHA was not found.