Osmanlida egitim

0
0
  1. Osmanlı kurulustan yikilisa kadarki egitim sistemi komple bu mu ?
  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
0
0

 

OSMANLI’DA EĞİTİM VE ÖĞRETİM
   Osmanlı’da eğitim ve öğretim oldukça ge¬lmiştir. Görev ve sorumluluklarını bilen, insan¬lara karşı saygılı, hoşgörülü, bilgili insanlar ye¬şermek amacıyla medreseler kurulmuştur.
   Medreselerde dini bilimlerin yanında pozitif bilimler de okutulmaktaydı. Medreselerin ya¬nında cami, saray, okullar ve konaklarda da yapılmaktaydı.
   Günümüz orta ve yüksek eğitim kurumları düzeyinde olan medreselerin yakınında kütüphane imaret gibi yapılarda yer almıştır.
   İlk medrese Orhan Bey döneminde, İznik’te açılmıştır. Daha sonraki dönemlerde çeşitli bölgelerde de medreseler açılmıştır. Fatih döneminde açılan Sahn-ı Seman medresesi ile Kanuni döneminde açılan Süleymaniye Medreseleri ünlüdür.
   Osmanlı’da medreseler, vakıflara bağlanm¬ıştı. Medreselerde eğitim parasız olup, eğitim görenlerin yiyecek ve giyecekleri vakıflar aracılığıyla karşılanmaktaydı.
   Osmanlılar döneminde medreselerde yetişmiş birçok bilim adamı vardı. Matematik, fizik, coğrafya, astronomi gibi alanlarda bilimsel çalışmalar yapmaktaydılar.
   Medreseler 17.yy’dan itibaren bozulmaya başlamıştır. Rüşvet ve istismarın artması, müderrisliklere hak etmeyen bilgisiz insanların gelmesi eğitim düzeyinin düşmesine neden olmuştur.

http://www.sosyalbilgiler.org/forum/2-donem-123/osmanli-devletinde-egitim-sistemi/

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
1 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
Lütfen aşağıda ki hataları düzeltin.
Aşağıda yer alan misafir bölümünden mesaj gönderbilir, zaten bir hesabınız var ise yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*
Web siteniz
guvenlik*
Really Simple CAPTCHA was not found.