Olağanüstü kanun yolları nelerdir? (CMK)

0
0

Olağanüstü kanun yolları nelerdir? (CMK)

Olağanüstü kanun yolları, Türkiye’de Anayasa ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yoluyla olağanüstü hal koşullarında, hükümet tarafından çıkarılan ve anında yürürlüğe giren kanunlardır. Olağanüstü kanun yolları, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 119. maddesi uyarınca, ülke güvenliği, milli güvenlik, savunma, ulusal egemenlik ve milli bütünlük gibi nedenlerle hükümet tarafından uygulanır.

Olağanüstü kanun yolları, hükümetin olağanüstü hal koşullarında, önceden belirlenmiş ve anayasada öngörülen koşulların varlığı durumunda çıkarılabilecek kanunlardır. Bu kanunlar, anayasada öngörülen koşullar dışında çıkarılamaz ve anayasaya aykırı hükümler içeremez. Olağanüstü kanun yollarının uygulanması sırasında, hükümet tarafından çıkarılan kanunların yürürlüğe girişi anında olur ve anayasada belirtilen süreler içinde Meclis tarafından onaylanması gerekir.

Olağanüstü kanun yolları, Türkiye’de çok nadir uygulanır ve genellikle ülke güvenliği, milli güvenlik ve savunma gibi nedenlerle kullanılır. Ancak, olağanüstü kanun yollarının uygulanması sırasında hükümetin yetkileri genişler ve Meclis’in denetim yetkisi azalır. Bu nedenle, olağanüstü kanun yollarının uygulanması sırasında hükümetin yetkilerinin doğru bir şekilde kullanılması ve Meclis’in denetim yetkisinin korunması önemlidir.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
0 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
Lütfen aşağıda ki hataları düzeltin.
Aşağıda yer alan misafir bölümünden mesaj gönderbilir, zaten bir hesabınız var ise yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*
Web siteniz
guvenlik*
Really Simple CAPTCHA was not found.