Bilinçli taksir – olası kast arasındaki farkı anlatınız.

0
0
Bilinçli taksir – olası kast arasındaki farkı anlatınız.

Bilinçli taksir, bir kişinin bilinçli olarak bir suç işlemeyi amaçladığı ve bu suçu işlemek için açıkça özel bir plan yaptığı durumu ifade eder. Bu durumda, kişinin suçun işlenmesine yönelik niyeti açıktır ve bu niyet doğrudan eylemlerine yansımıştır.

Olası kast ise, bir kişinin suç işlemeyi amaçlamadığı ve suçun işlenmesine yönelik bir niyeti olmadığı ancak suçun işlenmesine yol açabilecek bir davranışta bulunduğu durumu ifade eder. Bu durumda, kişinin suç işlemeyi amaçlamamasına rağmen, suçun işlenmesine yol açabilecek bir davranışta bulunmuş olması nedeniyle sorumluluk altına girebilir.

Örneğin, bir kişinin elinde bir silah bulunan bir kişiyi vurması bilinçli taksir olarak değerlendirilebilir, çünkü kişinin suçu işlemek için açıkça bir planı vardır ve niyeti açıktır. Ancak, bir kişinin elinde bir silah olmadığı halde bir başkasının elinde bir silah olduğunu düşünerek onu vurması olası kast olarak değerlendirilebilir, çünkü kişinin suç işlemeyi amaçlamadığı ve suçun işlenmesine yönelik bir niyeti olmadığı anlaşılmaktadır.

  • Yorum yapabilmek için yapmanız gerekli
0 sonuç gösteriliyor
Cevabınız
Lütfen aşağıda ki hataları düzeltin.
Aşağıda yer alan misafir bölümünden mesaj gönderbilir, zaten bir hesabınız var ise yapabilirsiniz.
İsim*
E-mail*
Web siteniz
guvenlik*
Really Simple CAPTCHA was not found.