Ana Sayfa / Ders Notları / Prestij ( The Prestige ) Filmi Yorumu

Prestij ( The Prestige ) Filmi Yorumu

The Prestige

İmdb Puanı : 8.4/10 Üzerinden

Menşi : ABD – İngiltere – 2006

Tür : Aksiyon, Gizem, Gerilim

Yönetmen : Christopher Nolan

Süre : 2.saat 8.dakika

Oyuncular: Hugh Jackman, Christian Bale, Scarlett Johansson, Michael Caine

Prestij Filmi son zamanlarda izlediğim nadir güzel filmlerden biri.Uzun zamandır ismini duyuyordum fakat izlemek nasip olmamıştı. Bugün niyeti bozdum ve izleme imkanı buldum.Mükemmel ötesi bir film.Bir yan etkisi de bu tarz filmleri izledikten sonra diğer filmleri insanın izleyesi gelmiyor.

Prestij Filminde iki konu müthiş işlenmiş hırs ve rekabet.Eğer ki bu kavramların korkutucu boyutunu öğrenmek istiyorsanız.Size bu kavramları en iyi öğretecek Prestij olacaktır. Prestij adı sihirbazların gösterinin en sonunda yaptıkları gösteriye verilen isimdir.Film bulmaca gibi geçen her sahnede filmi yavaş yavaş çözüyorsunuz final ise gerçekten ama gerçekten mükemmel.Bir filmin bu kadar mı güzel ve gizemli finali olabilir.Cesur Yürek’teki gibi güzel bir final olmuş.fakat bu finalde sırlar ortaya konuyor.Finalden sonra bir kez daha düşünüyorsun filmi.birde bakıyorsun aslında film seni ağır ağır finale yaklaştırmış.İpuçları vermiş olayların hep nedeni ve sonucu varmış.Bütün senaryo birbirleri ile o kadar tutarlı ki.Anlatılmaz derece.

Daha hala izlemeyen varsa tüm planlarını iptal etsin ilk iş bu Prestij Filmini izlesin gerçekten tam bir başyapıt.Prestije genel olarak baktığımızda o bulmacalar zeki dolu olaylar “Dövüş kulübünü” hatırlatmakta.

Prestij Filmi Christopher Priest’in  İngiltere’de 19. yüzyılda yaşayan iki sihirbazın öyküsüne yer verdiği 1995 yılında yayımlanan, aynı adlı romanından sinemaya uyarlanıp çekilmiştir.Film için çok değerli iki oyuncumuz Hugh Jackman ve Christan Bale sihirbazlık üzerine çok uzun araştırmalar yapmışlar. Filmde de olduğu gibi sihirbazların prestij numaralarının sırlarını açıklamadıklarını bayan ettiler. Prestij filminin senaryosu için yaklaşık 2 yıl çalışılmış romandaki o büyülü hava verilebilmesi için ayrı bir çaba gösterilmiş.

Konusuna gelecek olursak

Prestij filmi İngiltere’nin Londra kentinde 19 yüzyılın sonlarına doğru geçer. ‘2 tane sihirbaz vardır bunlar sürekli bir birleri ile rekabet halindedir ve bir birlerinin sırlarını ortaya koymak için ellerinden geleni yaparlar.Öncelikle sihirbazlar beraber çalışırlar ve diğerinin eşinin su dolu kaptan çıkma numarası esnasında bilinçli olarak farklı bir düğüm atar ve diğer sihirbazın eşi boğulur ölür ve o korkunç rekabet başlar.Daha sonra diğer sihirbaz kurşun yakalama sahnesinde gerçek kurşun koyar ve elinden yaralanmasına neden olur. Daha sonra sürekli bir birlerinin numaralarını deşifre ederler.Bundan sonrasını anlatmayacağım.Anlatarak filmin o güzelliğini hem sizlere yansıtamam hem de ulu orta bir yerde deşifre edemem. İzlemenizi tavsiye ederim

Hakkında Sosyal Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir