ANASAYFA / Ders Notları / Piyanist Filmini

Piyanist Filmini

Piyanist

İmdb Puanı: 8.4

Menşi: 2002 Almanya, Polanya, İngiltere, Fransa

Yönetmen: Roman Polanski

Tür: Dram, Savaş, Tarih

Süre: 2.saat 28 dakika

Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox, Ed Stoppard, Anthony Milner

Piyanist filmi ile karşınızdayız.Piyanist sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden biri.Öbür dünyaya göç etmeden mutlaka izlenesi bir film.Piyanist filmin kahramanı Wladyslaw Szpilman II dünya savaşı çıktığında 27 yaşında Polanyalı gelecek vaat eden bir sanatçıdır.Bir radyo istasyonunda programı esnasında II Dünya Savaşı başlar.Tüm Yahudiler gibi piyanist ve ailesi de sürgünde.

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye alan ve en iyi film dalında Oscar’a aday olan Piyanist, İkinci Dünya Savaşı sırasında Varşova gettosunda saklanarak hayatta kalmayı başaran Yahudi piyanist Vladislav Szpilman’in gerçek hayat öyküsünü ele alıyor.Vladislav Szpilman’ı Almanlar Polonya’yı işgalinden sonra almanların baskısı altına girer her geçen gün Almanlar Yahudileri biraz daha baskı altına alırlar.Evleri kubdaklanır, dükkanları yağmalanır.Zor zamanlar yaşamaktadırlar. İlerleyen günlerde Yahudiler bir mahalleye toplanır ve dış dünya ile olan başlantıları kopartılır.Biraz daha ilerleyip yoplanma kamplarına alırlar.Ve oradan ölüm trenlerine bindirilip hepsini gaz odalarında katledeler. Piyanist ve ailesi bu arada müthiş bir hayatta kalma mücadelesi verir. Bu esnada toplama kamplarında bir insanlık dramı yaşanır.

Piyanist tam ölüm trenine binerken Alman arkadaşı Piyanist’i kaçırır.Bundan sonra Piyanist mükemmel ve insanı hayretlere düşüren yaşama tutunma savaşını gerçekleştirir. Sürekli Alman arkadaşlarınca desteklernir.Evlerde aylarca tek başına kalır.Aç kalır hasta olur ve inadına hayata tutunur.

Savaşın sonuna doğru yıkık ve kimsesiz kentte tek başına harebelerde yaşar bu arada hayalinde piyano çalar.Filmin sonunda bir Alman general Piyanist’e yardım eder.Düzenli olarak ona yiyecek getirir.Piyanist ise ona piyona çalar.Bu iki dostluk Naziler’in yenilmesi ile sona erer.Piyanist Alman general arkadaşının esir düşütüğünü öğrenir tam yardıma gider ki Alman General Rusyaya gönderildiğini öğrenir.Geç kalmıştır

Film Dünyada en iyi filmler arasında olup mutlaka izlenmesi gereken yapıtlar arasında. Film o yıllarda ki insanlık dramını tam olarak gözler önüne seriyor.Piyanist’in hayata tutunma çabasında insanı büyüler cinsten.Savaşı ve sanatı ince bir şekilde anlatan; savaşın vahşiliğini ve ruhunu, sanatın diliyle ve ruhuyla birleştiren üst düzey bir film

Küçük bir not:Piyanist sırf bu film için 6 kilo kadar erdiği söğlenmekte.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Osmanlıda Meslek Edindiren Kurumlar

Osmanlıda Meslek Edindiren Kurumlar

80 / 100 Altyapı Rank Math SEO Meslek Edindiren Kurumlar Osmanlı Türkçesinde eğitime ‘terbiye’ denirdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir