Nefes: Vatan Sağolsun Filmi Yorumu

Nefes Vatan Sağolsun

İmdb Puanı: 10 Üzerinden 8.3

Menşi : Türkiye 2008-2009

Tür : Dram, Savaş,

Yönetmen : Levent Semerci

Oyuncular: Mete Horozcuoğlu, İlker Kızmaz, Birce Akalay, Barış Bağcı

Nefes Vatan Sağolsun filmi yıllardır kanayan yarayı ele alan bir başyapıt. Yıllardır tüm yapımcı ve yönetmelerin 3 maymunu oynadığı doğu sorununu sonunda yapımcılar  ele aldı.

Nefes Vatan Sağolsun filmi bir dağ karakolunda 40 asker ve bir yüzbaşının hikayesini konu edinir. Yüzbaşı 2000 bin metre yüksekliteki bir karakolu korumak ve o esnada yapılan harekatın haberleşmesinin kesintiye uğramaması için yanında bir takım askerle görevlendirilir.Karakola çıkarken en sevdiği arkadaşı şehit düşer.Karakolun önemi çok büyüktür.Haberleşme için o bölgede büyük önem arzeden telsis istasyonu mevcuttur.Karakol bölgesinde de bir terörüst grubu bulunmaktadır.Terörüstlerin başındaki eşkiya ise son derece akıllı ve tecrübelidir.Doktorluk yaparken dağa çıkan bu terörüst arasında sürekli bir soğuk savaş dönmektedir.

Nefes Vatan Sağolsun filmindeYüzbaşı karakola çıktığında karakolda bir laçkalık hakimdir.Karola gece gelir kimsenin haberi olmaz.Nöbetçiler uyuyordu.Ve bu olaydan sonra bir ictima yapar.Nefes Vatan Sağolsun Filmin akılda kalıcı sahnesi işte burasıdır.Burada Yüzbaşının konuşması ve oyunculuğu o kadar etkiliyicidir ki insanın tüyleri diken diken olmaktadır.İşinin ehli olan Yüzbaşı disiplinli, görevine sadık ve son derece zekidir.Bir o kadarda duygusal olan Yüzbaşı Doğu ve Güney DoğuAnadolu bölgesinde görev yapmış askerlerin psikolojik durumunu  çok iyi yansıtmaktadır.

Nefes Vatan Sağolsun filminde Yüzbaşı ve 40 askerin doğanın o zorlukları ile mücadele etmektedirler.Hepsi bütün özverileri ile görevlerini yapmaktadırlar.Rüzgarlı karlı ve soğun günlerden sonra bahar gelir.Yüzbaşı ve astsubaylarla ara ara teröristlere operasyonlar yapmaktadırlar.Bu arada karakolda komik olaylarda yaşanmaktadır.Karakolun kendine has bir yaşantısı vardır.Bu karakol yaşantısı ile de askelerimizin içinde bulunğu durum filmde çok iyi yansıtılmış.

Nefes Vatan Sağolsun filminde olan olur ve karakol kalabalık teröristlerce baskına uğrar ve o dramatik anlar başlar.Öğle bir çatışma sahnesi sergilemişler ki insanın gözünden yaşların süzülmemesi mümkün değil.

Nefes Vatan Sağolsun filmin konusu güzel, çekimler mükemmel, oyuncular şahane fakat senaryo filme göre biraz sığ ve özensiz kalmış diyebiliriz. Nefes Vatan Sağolsun da bazı mantık hataları mevcut.Yüzbaşı teröristle inatlaşması hiç hoş değil.Adam bangır bangır bağırmakta gelip karakolu basacağım demekte buna rağmen yüzbaşı yardım istemiyor.Çatışma anında da bazı durumlar eleştirilebilir.Nefes Vatan Sağolsunda buna rağmen bazı eleştirilebilecek yönleri mevcut.

Nefes Vatan Sağolsun filmi için tamamen yabancı yüzler kullanılmıştır.Üniversitenin ilgili bölümünde okuyan öğrenciler emekli bir subay tarafından 30 gün boyunca tamamen askeri eğitime tabi tutulmuş.Askeri terimler bire bir öğretilmiştir.Gerçeğini aratmayan eğitimden sonra Toros Dağların başına sıfırdan bir karakol kurulmuştur. Nefes Vatan Sağolsun filmi çok uzun bir sürede çekilmiştir.Bazı bilhassa komedi filmleri gibi 3-5 haftada işlem bitmemiştir.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Covid-19 Corona Okullara Bilgilendirici Afişler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir