Kuzey Yamacı – Nordwand Filmi

Kuzey Yamacı – Nordwand

İmdb Puanı: 7.3  /  10 üzerinden

Menşi : Almanya – İsviçre – Avusturya

Tür: Dram – Macera

Yönetmen: Philipp-Stolzl

Süre: 2.saat 1.Dakika

Oyuncular: Benno Furmann, Ulrich-Tukur, Johanna-Wokalek, Florian-Lukas,

İki yakın arkadaş çocukluk özlemleri olan dağa çıkmayı hedeflerler.Eğer dağa çıkarlarlarsa hem çocukluk özlemlerini gidermiş hemde olimpiyatlarda altın madalya yolunda büyük bir adım atmış olacaklardı.

GErçek bir hikayeden esinlenerek kurgulanan film 1936 nazi Almayansında gerçekleşir.Almanya çeşitli yollardan dünyaya iyi bir imaj vermek istemektedir.

Dünyanın en meşhur kuzey yüzüne sahip İsviçre’nin Eiger Dağı, kuzey duvarının ortalama 70 derecelik eğimiyle dünyadaki tüm dağcıların rüyalarını süslemektedir.Almanya bu dağa çıkacak bir dağcı ekip aramaktadır.Daha öncedende bu dağa çıkmaya çalışan bir kaç dağcı hayatını kaybetmiştir. Tony Kurz ve Andi Hinterstoisser o sıralar Alman ordusunda görev yapmaktadırlar. Bir arkdaşlarının isteği ile dağa çıkmaya karar verirler.Dağa çıkma kararını Alman Hükemtinin isteği ile değilde kendi istedikleri için çıktıklarını her fırsatta kamuoyuna duyururlar.

İlk etapta işler yolunda gider ve hızlı bir ilerleyiz gerçekleştirler. Daha sonra hava şartları bozulur ve bu sırada bir Avusturalyalı bir ekip ile yarışada girerler.

Daha önceden sinema severler bilir diley limit muteşem görsel manzaraları ile insan adeta orada hissediyordu yerimizde oturamıyoruz ve sıcacık odamızda bizde üşüyorduk.Kuzey yamacıda bu filme benzeyen görsel manzaraları akılda kalıcı, izlenesi bir film.Film O kadar gerçekçi sahnelerle doluy ki izlerken sanki insaına ordaymış  ve olan herşeye şahit oluyormuşum hissini veriyor.

Dağcılık hobisiyle uğraşanlara  güzel dersler veren, hırs,inat ve heyecan dolu bir dramı konu muteşem bir şekilde ele alınmış.Dikey Limet’e göre farkı şu bu film gerçek bir olaydan alındığı için bir dağcını başına gelebilecek olaylay konu edinmiş.Fakat dikey limitte biraz daha gerçeklemesi zor olaylat görsek efeklerle izleyiceye aktarılmaktaydı.

Film izlenisi bir film olup dağcılara olan saygı bu filmi izledikten sonra bir kat daha artmakta.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Reis’in İcraatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir