ANASAYFA / Genel / Köstebek (The Departed) Filmi Tanıtımı ve Fragmanı İzle

Köstebek (The Departed) Filmi Tanıtımı ve Fragmanı İzle

Köstebek  The Departed

Menşei : 8.5/10

Yapım : ABD – 2006

Tür : Gerilim, Casusuluk, Gizem

Yönetmen : Martin Scorsese

Süre : 2 saat 31 dk

Oyuncular : Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Mark Wahlberg, Alec Baldwin

Köstebek Filmi Massachusetts Eyalet Polisi’nin şehrin en büyük suç organizasyonunu çökertmek için yaptığı büyük plan ve operasyonu ele almaktadır.Eyalet polisinin amacı o bölgede bütün yasadışı işleri yapan acımasız mafya lideri olan Frank Costello’nun üstünlüğüne son vermektir.

Güzel kurgulanmış bir köşe kapmaca oyunu. İki köstebeğin birbirinin kimliklerini ortaya çıkarma savaşı.Suç ve gerilim filmlerini seviyorsanız ve bir polis adına çalışan bir mafya üyesinin ya da mafya adına çalışan bir polisin hayatı nasıl olabilir diye merak ediyorsanız, bu film tam size göre.

Filmin senaristine göre ana tema “İnsanların, hayatında yapmak istedikleri ve yapması gerekli olduğu şeyleri yapamayıp dışına çıkması.Hata yapması ve oluşturduğu trajedi”

Yönetmenin genel özelliği olarak film gerçeğe oldukça yakın durmaya çalışır ve Boston şehrinin yüksek binaları arasında senaryo geçerken filmde ki çok ünlü oyuncuların bulunması filmi bir o kadar daha kalite katmakta.Film akışı içinde asla konu dışına çıkılmaz. Tabiri caizse tam hedefe  kitlenmiş bir güdümlü bomba gibi film devam eder.bu film de hırs, öfke, suç, ihanet öğelerini ve argo kelimeleri bünyesinde barındırır.Küçük bir hatırlatma.Sonuna kadar merakla takip edeceginiz sonundada ağzınızan açık kalacagı bi film.

Ayrıca filmin yönetmeni 2007 ‘de en iyi yönetmen oskar ödülünü aldı.En İyi Film ve En İyi Yönetmen kategorileri dahil 4 dalda ödül almıştır.

Filmin konusuna galecek olursak.Filmde daha önceden de belirttiğimiz gibi Boston’ta bütün yeraltı işlerini yapan mafya lideri Frank Costello azılı bir suçludur. Fakat hakkında kesin deliller toplanıp hapsedilemez.Eyalet polisinden iki tane şef bir plan kurarlar.Amaçları Frank Costello’nun içine ajan sokmak ve yaptığı işleri adım adım takip etmektir.Bu sayede hem deliller toplanacak hem de çete kökten bağlantıları ile berever çökertilecektir.

Frank Costello’da boş durmaz ve annesi babası ayrı olan bir çocuğu yanına alır ve onu büyütür.Okutur ve polis teşkilatına sokmayı başarır.Polis olmasına rağmen Frank Costello’nun polis teşkilatı içinde gizli bir ajandır.Polisin her attığı adımı anında patronuna bildirir.Çalışkanlığı ve sözde güvenirliği ile üst rütbeye ulaşır.

Eyalet polisinin 2 tane şefi amcası , babası , ve kısacası tüm alesi mafyadan olan bir yeni polis memurunu Frank Costello’nun içine köstebek olarak sokmaya karar veririler.Öncelik bu polis memurunu suçlu muamelesi yaparlar ve önce polis teşkilatından icra ederler daha sonra hapishaneye atarlar. Hapishaneden çıktıktan sonra sokaklara geri döner ve bir kaç suç işler.Frank Costello bu köstebeği ailesini tanıdığı ve genç gözü pekliğinden dolayı çetesine katar.Ve olaylar çok hızlı seyir eder. Kötebek polis olduğunu sadece iki polis şefi bilmektedir ve dosyaları son derece gizlidir.Kimse ile paylaşılmaz.Polis olmasına rağmen bir çete üyesi gibi suç işlemesinden dolayı psikolojik rahatsızlar yaşar ve geri dönmek istesede izin verilmez.

Polis teşkilatının içindeki köstebek ise polisin tüm hamlelerini Frank Costello’ya bildirmektedir.Karşılıklı köstebeklerin çalışmları öğle bir hal alır ki oyunlar, tuzaklar, vb. hamlelerin ardı arkası kesilmez.Frank Costello ve polis teşkilatı kendi içlerinde karşı tarafın bir köstebiğinin varlığını bilir ve bulabilmek için çeşitli çalışmalar yaparlar.Sürekli köstebekler karşılıklı bilgi aktarmaktadır. Bu esnada heyacan dolu anlar yaşanır.İzleyice koltuğuna yapışıp kalır.

Filmde polis teşkilatı içindeki köstebeğin bulunması için Frank Costello’nun köstebeği görevlendirilir.Köstebek bilinçli olarak polis şefini takip ettirir.Maksadı diğer köstebeğe ulaşamaktır.Bu esnadaki takipte polis şefi öldürülür.Diğer polis şefide görevinden uzaklaştırılır. Artık  filmde kimsenin çetenin içindeki köstebek ile bağlanrısı kalmamıştır.Polisin içindeki köstebek ölen polis şefinin çebinden köstebeğe ulaşır ve karşılıklı konuşmalar yapılır.

Filmde polis teşkilatının içindeki köstebek Frank Costello’ını kendisini gambazlayacağı konusunda korktuğu için bir takip sırasında Frank Costello’yu polis teşkilatına bildiri ve Frank Costello çatışma anında kendi köstebeği tarafından öldürülür. Diğer köstebek ise polis teşkilatına döndüğünde tesadüfen polisin içindeki köstebeği anlar ve gerekli bilgileri öldüğü taktirde polise vermesine söğler.Karşılıklı konuşma bahesi ile köstebekler karşılaşır ve çatışma yaşanır.

Filmin bu saatten sonrasını sizin için anlatmıyorum.Filmin sonu çok çetrefilli ve güzel izlemenizi tavsiye ederim

2972006d 9676 48fe 8ffb 9f9979423cc3.hmedium

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Covid-19 Corona Okullara Bilgilendirici Afişler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir