1355087330 K.KARPAT

Kemal Karpat Biyografisi ve Eserleri

Kemal Karpat

1355087330 K.KARPAT

Kemal Karpat, Türkiye ve Avrupa’da önemli bir sosyal tarihçi ve Osmanlı Tarihi uzmanıdır. Türkiye’de doğdu ve Türkiye ve Avrupa’da okudu. Karpat, özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun sosyal ve siyasi tarihi, Osmanlı toplumlarının tarihi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal ve siyasi tarihi konularında çalışmalar yaptı.

Kemal Karpat, birçok eser yazdı. Bunlar arasında The Ottoman State and Its Place in World History, The Peoples of the Ottoman Empire, Osmanlı İmparatorluğu’nun Sosyal ve Siyasi Tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin Sosyal ve Siyasi Tarihi ve Osmanlı Toplumlarının Tarihi en önemlileridir.

Kemal Karpat, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal ve siyasi tarihi konularında önemli bir isimdir. Ayrıca, Osmanlı toplumlarının tarihi, Türk-Arap ilişkileri ve Türkiye’de etnik çeşitlilik konularında da çalışmalar yaptı.

Karpat, Türkiye’de ve Avrupa’da önemli üniversitelerde profesördür ve çok sayıda sosyal tarih ve Osmanlı Tarihi konulu konferanslar verdi. Ayrıca, Türkiye ve Avrupa’da birçok sosyal tarih ve Osmanlı Tarihi konulu dernek ve kuruluşun üyesi veya danışmanı olarak çalıştı. Karpat, Türkiye ve Avrupa sosyal tarih ve Osmanlı Tarihi alanında önemli bir katkıda bulunmuştur.

Kemal Karpat tarafından yazılmış önemli eserler arasında:

  1. The Ottoman State and Its Place in World History (1964)
  2. The Peoples of the Ottoman Empire (1985)
  3. Osmanlı İmparatorluğu’nun Sosyal ve Siyasi Tarihi (1990)
  4. Türkiye Cumhuriyeti’nin Sosyal ve Siyasi Tarihi (1961)
  5. Osmanlı Toplumlarının Tarihi (1995)
  6. Political and Social Thought in the Ottoman Empire (1962)
  7. Migration, Emigration and Ottoman-Turkish Society, 1829-1918 (1994)
  8. Osmanlı İmparatorluğu’nun Son Dönemi (1998)
  9. Türkiye’de Etnik Çeşitlilik (1999)
  10. Türk-Arap İlişkileri (2001)

Bu eserler arasında Osmanlı İmparatorluğu’nun Sosyal ve Siyasi Tarihi ve Osmanlı Toplumlarının Tarihi en önemli eserleri olarak kabul edilir.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Galileo

Galileo’nun Çalışma Yaptığı Alan yada Alanlar

Galileo Galilei, birçok alanda çalışmalar yapmıştır. İşte Galileo’nun çalışma yaptığı alanlar: Astronomi: Galileo, astronomi alanında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir