Ana Sayfa / Genel / Güneşi Gördüm Filmi Değerlendirmesi

Güneşi Gördüm Filmi Değerlendirmesi

Güneşi Gördüm

İmdb Puanı: 6.8

Yapım: Türkiye – 2009

Tür:Dram

Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül

Senaryo: Mahsun Kırmızıgül

Süre: 2.saat

Oyuncular:Masun Kırmızıgül, Sarp Apak, Buğra Gülsoy, Demet Evgar, Ali Sürmeli

Güneşi Gördüm son zamanlarda başarılı eserlere imza atan Mahsun Kırmızıgül imzası taşımakta. Mahsun Kırmızıgül’ün bu filmide gayer başarılı ve iddaalı.Mahsum Kırmızıgül’ün başrollüğünü yaptığı filmde ünlü ve başarılı oyuncularda yer almakta.Bir kadın bir erkek dizisinin başarılı kadın oyuncusu Demet Evgar, mükemel oyunculuğu ve sesini mükemmel kullanışı ile Ali  Sürmeli, dizilerdeki başarısı ile son zamanlarda yıldızı parlayan Sarp Arak filmde yer almakta.

Filmde doğu bölgelerimizde yaşanan toplumsal sorunları ele almakta. Sınır bölgesinde bu köyde halk iki güç arasında kalmaktadır.Bir yanda törör olayları bir yanda devlet. Ailenin oğullarından biri asker iken biri terörist olan aile.Zor günler geçirmektedir.Köydende her geçen gün aileller batıya göç etmektedir.Daha önceden büyük bir köy iken zamanlar göçler sonucu azalan köyde sadece Mahsun Kırmızıgül’ün ailesi almıştır.Ayrıca filmin başında doğunun kültürünede yeterince değinilmiş.Örnek verecek olursa erkek çocuklarına verilen değer, müsafirperverlik vb. Yine bir çatışmada aileden dağa çıkan ferdin öldürülmesi ve devletin baskısı sonucu aile İstanbul’a göç eder bir kısmı ise Belçikaya gitmek ister.Ve olaylar, dram burada başlar.

İstanbul’a bilinmeyene göç eden aile hiç büyük şehir görmemişlerdir.Bu bilinmeyen dünyada her geçen gün kendilerini kaybederler. Aile bağları zayıflar.İstanbul’un o büyük yaşamınsa çok küçük kalırlar.Bitmek bilmez fıtınalardan geçip gelmiş, yollarını kaybetmiş, çaresizce bir çıkış arayan insanların, kendi güneşinden koparılmış ve geleceğin bilinmezliğinde kaybolmuş çocukların, bir göçün hikayesidir. Filmi izlediğimizde, göç edenlerin hayatını, yaşadığı dramı dışarıdan değilde kendi penceresinden bakıyorsunuz. Filmde çok güzel replikler ve mesajlar yer almakatadır.

Ev içinde ev devlet içinde devlet olmaz gibi.

Şunu belirtmek gerekirimki bazılarımız Mahsum Kırmızıgül’ün önyargılı bakabilriler.Filmde Mahsum tamamen tarafsız davranmış ve olduğu gibi gerçekleri filme yansıtmış.Ülkemizin yıllardır kanayan yarasına parmak basmış.

Hakkında Sosyal Bilgiler

yorumlayın

  1. Bu filme bayılıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir