Gönderen Konu: KÜTAHYA –ESKİŞEHİR SAVAŞLARI:  (Okunma sayısı 2143 defa)

Çevrimdışı Sosyal Bilgiler1

• Administrator
  • Usta Öğretmen
  • Rep +712/-3
KÜTAHYA –ESKİŞEHİR SAVAŞLARI:
« : Ocak 04, 2016, 11:56:23 ÖÖ »
UNUTMA: Batı cephesinde ve Kurtuluş Savaşında  kaybedilen tek savaştır
25 temmuz 1921 tarihinde Türk ordusunun Sakarya nehrinin doğusuna çekilmesiyle sonuçlanmıştır.Yeni ordunun daha taarruz ( saldırı) gücünde olmadığı anlaşılmıştır.
Yenilgi olduğu için olumsuz sonuçları olmuştur.Afyon,Kütahya Eskişehir kaybedilmiştir.
TBMM’nin Ankara’dan Kayseri’ye taşınması  bile tartışılmaya başlanmıştır. Atatürk  başkomutanlık  göreviyle ordunun bizzat başına geçmiş ve  meclisin tüm yetkileri 3 ay süreyle Atatürk’ e verilmiştir.
NOT: Sakarya Nehri’nin doğusuna doğru geri çekilme bir kaçış değil daha fazla asker ve malzeme kaybı vermemek ,toparlanmak için zaman kazanmak amacıyla taktik gereği yapılan bir olaydır.Bunu kanıtlayan olay  sonraki savaşın yani Sakarya Savaşı’nın kazanılmış olmasıdır.
SAVAŞA RAĞMEN EĞİTİM KONGRESİ   15 Temmuz 1921
Kütahya Eskişehir savaşları devam ederken Ankara’da Maarif Kongresi düzenlenmiştir.Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yeni Türk devletinin eğitim politikası belirlenmiştir.
SAKIN UNUTMA : Maarifin  eğitim demek olduğunu, savaş devam ederken bu kongrenin yapılmasını istemesinin Atatürk’ün eğitime verdiği önemi gösterdiğini unutmayalım.
Süleyman ŞAHBAZ Sosyal Bilgiler Öğretmeni
.

Sosyal Bilgiler

« : Ocak 04, 2016, 11:56:23 ÖÖ »