En iyi Türk Filmlerinden Eşkiya

Eşkiya

İmdb Puanı : 8.2 /1o üzerinden

Menşi : Türkiye – 2006

Tür: Aksiyon, Dram

Yönetmen: Yavuz Turgul

Süre: 2 saat 1 dk

Oyuncu: Sener-Sen, Ugur-Yucel, Ozkan-Ugur,  Settar-Tanriogen, Guven-Hokna
İlk söylenecek tespit “Türk sinemasının dönüm noktası”  olmasıdır.

Eşiya filmi 1996 yılında çekilmiş.Tüm sinema eleştirmenlerince Türk sinemasının dönüm noktası olarak bilenen unutulmazlar arasındadır.Senaryo, oyunculuk tek kelime ile mükemmel olan film aynı zamanlarda Türk halkını sinema salonlarına akın etmesini sağlayan, tüm zamanların gişe rekorunu kıran ve “film sinemada izlenir” fikrini Türk halkına aşılayan unutulmaz yapıtlarındandır.

35 yıl önce bir eşkiya grubu cudi dağında yakalanırlar. Hepsi hapishanede yıllarca yatarlar.Şener Şen’nin tüm arkadaşları hapishanede ölürler.Şener Şen eski köyüne gider bakar ki köy sular altında.Oyuncumuz gerçeğin izini sürmek için İstanbul’a gider. Öğrenir ki en yakın arkadaşı altınlar uğruna kendisininde içinde bulunduğu eşkiya grubunu jandarmaya ihbar etmiş ve en sevdiği kızla da evlenmiş.

İstanbul’a ayak basan Eşkiya.Günün dünyasından tamamen uzak kalmıştır. Yabancı bir dünyada varoşlar yetişmiş bir genç olan Cumali ile tanışır.Cumali Eşkiya’yı korur, kollar yardımcı olmaya çalışır.İstanbul’u o saf, temiz kalpli Eşkiya’ya öğretmeye çalışır.

Bir adamın acı ve pişmanlık dolu hayat hikayesini, en yakın dost bildiği kişinin kendini sırtından bıçaklamasını ve hiç tanımadığı bir adamı hayatı pahasına sevmesini bize en güzel şekilde anlatmıştır.

Daha sonra kendisine ihanet eden Baran’ı bulur sevdiği kadın Keja ile konuşur.Gerisini anlatmıyorum mutlaka izleyiniz.

Türk sineması ikiye ayrılır Eşkiya’dan önce ve Eşkiya’dan sonra.

Eşkiya filmi gibi dram ve komediyi bir araya yani koyun koyuna sokan bir başka film yoktur desek yeridir.Hani bazı filmler vardır.İkinci defa izlediğinizde kabak tadı veriri ve insanı sıkar.Eşkiya’da ise tam tersi bir durum var insan izledikçe izleyesi geliyor.Senede 3 – 4 defa izlenesi bir film.Bu arada film müzikleri br harika.Sırf film müzikleri için tekrar tekrar izleyenlerde mevcut.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

birinci dunya savasi

20.YÜZYIL BAŞLARINDA OSMANLI DEVLETİ

Trablusgarp Savaşı Nedenleri Trablusgarp Savaşı’nın çıkmasında; • Sömürgecilik yarışında geç kalan İtalya’nın sanayisi için hammadde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir