Cesur Yürek (Braveheart) Filmini İzle

Cesur Yürek ( Bravehart )

Cesur Yürek : 8.4/10 Üzerinden

Menşi : 1995 – ABD

Tür: Romantik, Tarihi, Savaş,

Yönetmen : Mel Gibson

Süre: 2 saat 57 dk

Oyuncular : Mel-Gibson, Sophie-Marceau, Brendan-Gleeson, Catherine-McCormack, Brian-Cox

William Wallace in eşi İngilizler tarafından öldürüldekten sonra bağızmsızlık mücadelisi veren gerçek bir olaydan alınan mükemmel bir film.Filmin başrol oyuncusunun daha çocukken babası ve abisi Uzun Bacaklı (Edward) tarafından öldürülür. William Wallace  amcası ile İskoçya’dan ayrılır ve Avrupayı karış karış gezer.Amcası bu esnada William Wallace a savaş sanatını öğretir.Yıllar sonra William Wallace İskoçya’ya döner.

Sevdiği kızı burada bulur.Eski köyüne yerleşir ve çiftçilik ile uğraşır.Sevdiği kız ile evlenir mutlu bir aile olurlar.Fakat William Wallace eşi ile gizlice evlenir.Çünkü orada İngilizlerin kuralına göre evlenen her kız önce oranın valisi ile yatar. Bu yüzden gizlice evlenen William Wallace’ın eşini bir gün askerler köyde saldırır.Bunun üzerine William Wallace askerleri öldürür.Bunun üzerine köye bir müdhet sonra köyden sorumlu şefi gelir ve kadının boğazını keser.Bunun üzerine William Wallace garnizonu basar ve şefin boğazını keser.İsyan bu şekilde başlamış olur.

Çok zekice hareket ve oyunlarla William Wallace giderek isyanını büyütür.Büyük bir kaleyi yine zekice ele geçirir.Giderek İskoç halkı arasında William Wallace kahramanlıkları yayılmaya başlar. İskoç halkı artık William Wallace hakkında efsaneler yaymaya başlar .Ülkenin her yerinden William Wallace destek giderek artar.İskoç gençleri savaşmak için William Wallace saflarına katılır.Kısa zamanda büyük bir ordu kurulur ve bir kaç kale kontrol altına alınır.

İskoç Klanları artık gönüllü olarak William Wallace a bağlanmaya başlar.İngilizlerle yapılan büyük savaşı William Wallace kazanır. İskoç soyluları William Wallace iskoçyanın kurucusu seçer.William Wallace  bir bölgeyi işgal eder ve bizzat Uzunbacaklı İngiliz Kralını bekler.Büyük savaş olacaktır.İngilizler hemen politilarını devreye sokup.İskoç Klanları ile anlaşır.Savaş sırasında William Wallace İskoç soyluları kuvvetleri ile birlikte savaştan çekilir ve yalnız bırakır.Bu ihaneti mutlaka izlemeniz gerekiyor.

Daha sonra William Wallace bu yenilgiden umutsuzluğa girmez ve gerilla savaşına devam eder.Tek tek muteşem suikastlarla kendisine ihanet eden İskoç soylularını öldürür.Uzunbacaklı varisi olan Prens Edward’ı William Wallace’e elçi olarak gönderir.fakat kız William Wallace aşıktır.Gece beraber olurlar ve Prens hamile kalır.

Daha önceki büyük savaşta kendisine ihanet eden İskoç soylusu Bruce, ihanetin acısına dayanamaz ve yanına çağırır.Amacı yardımcı olmaktır.William Wallace bu şekilde gerilla savaşı ile başarılı olmayacağını anlayınca soylularu desteğini almak için daveti kabul eder. William Wallace kente girdiğinde Bruce’nin babası ve uzunbacaklının oyununa düşer ve yakalanır.

Yapılan mahkemede idama çarptırılır.Tam boynu verulurken ÖZGÜR İSKOÇYA diye bağırır.

Aslında filmi başarısı sadece Mel Gibson yada senaryo değil.Müzik, senaryo, makyaj, kostüm ve mükemel film müzükleri bir araya gelince Cesur Yürek ortaya çıkıyor. Bu şekilde film olunca oskardan 10 tane ödülle geri dönüyor.Bu dünyadan gçmeden önce mutlaka izlenemsi gereken bir film.Bol bol kopyalayın filmi ki torunlarınız bu filmi izleyebilsin.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Reis’in İcraatları

1 Tanecik Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir