asker ogretmenlik
Asker Öğretmenlik

Burdur 58.Piyade Eğitim Alay Komutanlığı Asker Öğretmen 2

Burdur 58.Piyade Eğitim Alay Komutanlığı Asker Öğretmen 2

İlk hafta yanaşık düzen eğitimine tabi tutulursunuz.Bizim durum biraz istisna idi.Alay komutanın değişmesinden ötürü askerliğimizin ilk günü elimize silah verildi ve silahlı hareketlerle başlangıcı yaptık. Yüzbaşımızın değimi ile askerliğe tersten başladık.Normalde ilk hafta yanaşık düzen eğitimi verilir.Selam verme, sağa dön sola dön, kendini tanıtma vb. bilgiler öğretilir.Daha sonra ki hafta ise silahlı hareket ve mekanik  eğitim haftanın sonuna doğruda atış yapılır.Son hafta ise yürüyüş, yürüyüş yürüyüş ve tören provası şeklinde askerlik biter. Bu arada nerede asker öğretmen olarak görev yapacağınız okul.  Burdur da ki hayatınızın 2 haftası kesinleşir.Personel meb ten rahatlıkla öğrenebilirsiniz.Bir uyarıda bulunayım.O günlerde telefon kulübeleri dolup dolup taşar ve alayda kontür biter o yüzden yanınızda zor günler için bir telefon kontürü saklayınız.

asker ogretmenlik
Asker Öğretmenlik

Gelelim bir kaç öneriye.Burdur denilince aklınıza kolay bir askerlik gelmesin.Fakat kısa dönem ve uzun dönemlere göre çok rahat bir askerlik denilenebilir. Neyse gelelim sadete. Burdur 58.Piyade Eğitim Alay Komutanlığında askerlik denilince benim aklımda kalan iki şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum.Sıcak ve içtima.Bu iki unsur sizi en çok zorlayacak olan.Ha bide su sıkıntısı.

İçtima arkadaşlar sayım demektir.Burdur 58.Piyade Eğitim Alay Komutanlığında yaptığınız asker öğretmenelik boyunca sayısız kez sayılrısınız.Bu askerliğin temeli imiş ben geç öğrendim.Sayım denilince aman be ne olacak demeyin.Saatlerce ayakta bekliyorsunuz.Fakat zamanla insan alışıyor ve kaslarınız oldukça güçleniyor.Bu yönden insana dinamiklik sağlıyor ve iyi ki de ayakta beklemişiz.Kondüsyonum baya bir arttı.Burdur 58.Piyade Eğitim Alay Komutanlığının O alay içtimasının ağzı olsada söğlese.Şunu bir kez daha belirtmek istiyorum.Askerlik biraz zor olsada ki öğlede olması gerekiyor fakat çok güzel ve her sağlıklı Türk erkeği mutlaka yapmalı.Askerlik kavramını dünyaya öğreten ve dünyanın en disiplinli, alçak gönüllü ve her zaman daim ordunun mensubu olmak insana gurur veriyor.Burdur 58.Piyade Eğitim Alay Komutanlığında sabah kalkış saat 5.45.bu kalkışlar standart değil.Nöbetçi çavuş belirliyor.Ama genel olarak 5.45.Aslında o günlerde zor gelsede sabah bu saatlerde kalkıtığında günün ne kadar bereketli olduğunu anlıyorsun.Sabah kalktıktan sonra 2 tabur alay içtimaya yakın olduğu için öncelikle koğuşların önünde manga manga takım takım sıraya geçilir.Daha sonra içtima vermek için ALAY İTİMAya gidilir ve bir süre beklenir bu süre 30 dakikadan az olunmaz.Daha sonra kahvaltıya geçilir.Ordu gerçekten askerine iyi bakıyor.Ben kahvaltı ve yemekleri iyi bulmuştum.

Burdur 58.Piyade Eğitim Alay Komutanlığında Yemek

Yemekler özel bir şirket tarafınca yapılır.Bence annenizin yemeği kadar da olmasa da gayet güzel yemekler çıkıyor.Sabah kahvaltısında reçel, çikolata, domates, süt, gofret, salatalık, çikolatalı süt, peynir, tahin, zeytin, zeytin ezmesi çıkar tabi bunların hepsi bir anda varilmez çeşitli döngülerle verilir.Ben yemek yemeği çok seven ve biraz fazla yiyen biri olduğum için bazı sabahları doyardım ama çok fazla doymazdım.

Öğlen yemekleri muhteşem olur ve 5 çeşiti bulur.Mutlaka ama mutlaka meyve olur.Bu meyveler değişerekten karpuz, kavun, üzüm, erik olarak değişir.Daha sonra ikinci bir çeşitimiz tatlı yada hoşaf, çacık gibi çeşitler.tatlı olarak muhallebi, tulumba, vb. Ana yemek genelde etli olur.Ana yemeğin yanında bulgur, pilay, makarna, yoğurtlu makarna vb yemekler menüleri süsler.Ana yemeklerde genelde dana rosta, karnı yarık, sebzeli etli yemek, patatesli etli yemek, yoğurtlu kabak vb. genelde masalarda 2 kişilik servisler halinde salata olur.akşam yemekleri öğlene benzer fakat bir çeşit az olur.Ana ve yardımcı yemekleri asla eksilmez fakat tatlı, cacık yada salata gibi unsurlar bir tanesi olmaz.

Birazda Burdur 58.Piyade Eğitim Alay Komutanlığının kantinlerinden bahsedeyim sonra günün genel işleyişine döneriz

Yok ben yemek yemem diyorsanız kantinlerde köfte, tost, pizza, gözleme yaptırabilirsiniz.Kantin değince biraz da kantinlerden bahsedeyim.Kantinler 3 çeşittir.Birinin sattığını diğeri satmaz.Örnek verecek olursak bölüğüzdeki kantinlerden biri sadece çikolata, sigara, bisküvi, kontür vb satışlar yapar.Biri sadece kola, su, dondurma, çay, meyve suyu ve baklava satar bunun dışında bir satışı yoktur.Diğer bir kantin ise tost, ayran, döner, gözleme, köfte ve pizza satar.Bu kantin sürekli açık ve profesyonel elemanlar çalışırken.Diğer kantinler bazen kapanabilir.Çünkü kantini işleten askerin nöbeti olabiliyor.Kantinlerde sıralar bu arada çok olur.Demedi demeyin.Zaten Burdur 58 Eğitim Alayı’nda beklemeyi öğrenirsiniz.Çünkü 4.500 asker var.Ortalık gayet kalabalık.

Kahvaltıdan sonra 15 dakika moladan sonra her manganın kendine ait mıntıka bölgesinde temizlik yapar.Mıntıka yaptıktan sonra biraz daha dinlenmeye çay içmeye vakit bulursunuz.Daha sonra eğitimlerin başlamak üzere bölük eğitim alanında toplanılır sonra içtima vermek için  Alay içtima alanına uygun adımla gidilir.

ASKER OCAGI.
BURADA DIKKAT EDILMESI GEREKEN TEK HUSUS, TOPLU YASAMIN GETIRMIS OLDUGU SIKINTILAR.BU YUZDEN YENI GIDECEK OLAN ARKADASLARA TEK TAVSIYEM BUNU GOZ ARDA ETMEDEN,SAYGI VE SEVGI CEVCEVESI SINIRLARINI ZORLAMADAN KOMUTANLARIN EMIRLERINI YERINE GETIRMEK.
UNUTMAYALIM KI BIZLER TEK AMAC ICIN ORAYA GIDIYORUZ.ORTAK AMAC VATAN ISE SOYLENECEK SEY YOK,YAPILACAK SEY COKTUR.BUNU YAPAN DEGERLI KOMUTANLARIMIZA SAYGI DA KUSUR ETMEDEN EMIRLERINE ITAAT EDELIM.
.KISACASI ORADA OLMAK COK GUZELDI.O ASKERI ELBISEYI GIYMISSENIZ SARTLAR NE OLURSA OLSUN ONA SAYGI DUYUN.
NE MUTLU TURKUM DIYENE. Alıntı

Asker Öğretmenlik Başvuru

1.Kısımı okumak için tıklayınız

2.kısımı okumak için tıklayınız

3.Kısmını okumak için tıklayınız

4.Kısmını okumak içi tıklayınız

Soru Cevap

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

avrupa

7.Sınıf Sosyal Bilgiler Küresel Bağlantılar Türkiye’de ve Dünyada Barış Uluslararası Kuruluşlar

İçindekiler1 TÜRKİYE’DE ve DÜNYADA BARIŞ ULUSLARARASI KURULUŞLAR1.1 ÜLKEMİZİN İÇİNDE YER ALDIĞI ULUSLARARASI KURULUŞLAR1.1.1 BİRLEŞMİŞ MİLLETLER1.2 …

4 Yorumlarınız

 1. 92/2 Gidiyorum Hayırlısı Detaylı Tavsiye Bekliyorum … ;-)

 2. ya yapmayın arkadaşlar Allah uzun dönemlere sabır versin hele ki doğuda ise.ben 2009 da burdurdaydım yemeklerinden herşeyine kadar sorun var.o zamana kadar askeriyeyi hep dışardan gördüğüm için hiç lafım yoktu hatta askere laf gelse vatan,millet sakarya başlardım konuşmaya. ama taki içene girdim lanet bir yer.çavuş rütbelilere artislik olsun diye yürütür,yemeklerini ite ver bakmaz bile.arkadaş birde yemeklerini beğeniyo demekki o hayatında hiç yemek yememiş.banyo desen saçmalık,kantin desen 1000 kişiye bi tane düşer.saatlerce o güneşin altında durdururlar iştimada kendileride gölğeye çekilirler el insaf yani.konuşunca eee sen askersin evde değilsin derler.hepsi saçmalık ötesi yani bana göre askerlik dert,çile ve özellikle biribirlerinin sülalesine anasına küfür etme veya rencide etme yeri değildir.bakın araştırın kim askere gittiyse cok azı tekrar gitsek der.cünkü bizim değerli ordu mensuplarımız ki hiçbiri beş para etmez askerliği sevdirmiyor üstüne sanki askerlik belli yaslarda dert,çile çekme yeriymiş gibi askere eziyet ediyorlar.özellikle arkadasın yazdıklarını hiç kabul etmiyorum.birde üstüne kondisyonu artmış.arkadaşım bu kadar kondisyon meraklısısan ne işin var memleketinde doğru burdura marş marş!!!

 3. ağzına sağlık kardeş çok iyi anlatmışsın sayende bi 18 gün daha yaptım yazdıklarını okurken ben Kürşad aynı mangada yaptık askerliği isimden çıkartamassın belki aynı yatakhanede yatmıştık fotoğraftada baya iyi çıkmışız :))

 4. bende geçen ağustosta burdur 2. tabur 1.bölük 2. mangadaydım da. yorum yapmadan edemedim. güzel yazılar yazmışsınız tebrikler.
  amma; orda çıkan yemekleri beğenmene çok şaşırdım. çünkü benim gördüğüm hiç kimse o yemekleri beğenmezdi.
  sabah çıkan çay ve çikolatalı sütteki şaptan bahsetmemişsin, çayın bulanıklığından, tadının garipliğinden hiç bahsetmemişsin.
  öğlen ve akşam çıkan tuzsuz makarna ve pilavdan, bütün bütün atılan taze fasülyeden, adeta bulamaç olan kabaktan, pişmemiş patates kızartmasından yine bahis yok.
  Allah var, bir tek çorbaları güzeldi, geri kalan yemeklerden beğendiğim çok nadirdir. (çoğu zaman hazır çorba yaptıklarını belirtmek lazım)
  özetle yemeklerde yüzde yüz şap vardı, yemekler özensiz yapılırdı, son günlerimizde yemekhaneye pek girmez kantinden yemek yerdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.