Apocalypto (Apokalipto) Film Yorumu

Apokalipto

İmdb Puanı : İmdb Puanı :7.9

Menşi : 2006 – ABD

Tür : Aksiyon, Tarih, Macera

Yönetmen : Mel GİBSON

Süre : 2.saat 19 dakika

Film ABD ‘de yüzyıllar önce büyük bir uygarlık kuran Maya uygarlığını konu alır.Maya uygarlığı üzerine çekilmiş nadir filmlerdendir.Filmin ilk bir saati biraz sıkıcı olsada ondan sonra ki sürenin nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz. Filmde birden çok konuya değinmiş. Aile sadakatini anlatması, hayat mücadelesi, bazı zamanlar dinlerin gerçekten çok saçma gerekleri olduğu ya da insanların onu yanlış anladığını anlatması gibi konulara çok belirgin olarak ortaya konmuş.

Bu arada filmdeki oyuncuların %90 amatör ve o bölgede yaşan  insanlardır.Bu cümleden filmdeki oyuncuların kötü olduğunu düşünmeyin.Ben filmi izlerken hiç bir eksikliklerini görmedim hatta fazlalıkları vardı.

Film şu şekilde başlar.Maya köyününde bir grup insan mutlu bir şekilde yaşarlar.Çok güzel bir yaşantıları aile hayatları varken köye ir grup asker gelir ve köydeki bazılarını öldürü ve bazılarını esir alırlar.Amaçları Maya uygarlığın dini gereyi bu insanları kurban etmektir. Bu esnada müthiş bir dram yaşanır.Köylüler merkeze götürülür kadınlar esir olarak satılır ve erkekleri kurban edilir.

Başrolde oynayan Jaguar Paw tam kurban edilecekken güneş tutulur.Kurban edilmekten kurtulur.Daha sonra askerler kendi arasındaki ölümcül oyundanda kurtulur.Müthiş bir kaçış başlamış olur.Kovalam sahneleri o kadar akıcıdır ki izlerken nefesinizi tutarsınız.Daha sonra Jaguar Paw tek tek kendisini takip eden askerleri kendi ormanında öldürü ve bir çukurda kendisini bekleyen eşi ve çocuğunu kurtarır ve yeni bir hayata başlarlar.

Yönetmen ve yazar MEL GİBSON

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

Covid-19 Corona Okullara Bilgilendirici Afişler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir