300 Spartalı Filmini izle

300 Spartalı

İmdb Puanı: 7.8/ 10 üzerinden

Menşi : ABD – 2006

Tür : Aksiyon, Tarihi, Savaş, Fantastik

Yönetmen : Zack-Snyder

Süre: 2 saat 10 dk

Oyuncular: Gerard-Butler, David-Wenham, Lena-Headey, Michael-Fassbender, Vincent-Regan

Bütçe $70 milyon
Hasılat $456.068.181

Film “300”, M. Ö. 480 yılında geçen Thermopylae savaşını konu alıyor. Pers ordusu Yunanistan’a doğru ilerlemiştir.Sparta kralı ordusu Perslerle savaş ve tüm Yunanlıları Persler karşısında birlik olmasını sağlar.

Filme geçemeden önce tarihi eleştirilere de yer vermek gerekir.Filmde Persleri yani İranlıları vahşi, kaba, ayaratık olarak göstermekte.Bu yönüyle film İranlılardan büyük tepki toplamıştı.Ayrıca tarihçi İlber Ortaylı ise filmin tarihi gerçekleri çarpıttığı gerekçesiyle filmi eleştirmişti.Bu konuda ayrıntı hababer tıkla

Sparta askerleri küçük yaşlarda fiziki elemeden sonra zorlu bir eğitime tutuluyorlar.Burada savaş sanatı ve hayatta kalmayı öğretiyorlar.Hepsi filmde duygusal, onurlu, cesur ve bir o kadar güçlü, kaslı erkek imajı veriliyor. Fimde olağan üstü bir savaş var tabi ben olağan üstü derken güzel bir ifade olsun diye sölemiyorum olağan üstü öğelere sahip olduğunu sölemeye çalışıyorum.Savaş sahsenesi severler için mükemmel bir film.

Eleştiriler yönünden bakacak olursak haklılık payı var diyebiliriz.Biraz milli duygulara fazlaca yer verilmiş.Mistik yanı yunan mitlerinde olduğu gibi abartılmış.Fakat insan ömründe bir kez dahi olsun izlenmesi gereken bir film.

Hakkımızda Sosyal Bilgiler

Belki Bunlar İlginizi Çekebilir.

kazim karabekir

Doğu Cephesi ve Kazım Karabekir

DOĞU CEPHESİ VE KAZIM KARABEKİR İtilaf Devletleri Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Doğu Anadolu’da  bir  Ermeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir